Badanie gruntu – dlaczego warto wykonać je przed zakupem działki?

Badanie gruntu - dlaczego warto wykonać je przed zakupem działki

Planujesz zakup działki i budowę domu? Zastanów się, czy przed jej kupnem wykonać badanie gruntu. Choć taka praktyka nie jest powszechna, może uchronić inwestora przed przykrymi konsekwencjami. 

Jeszcze nie tak dawno wydanie pozwolenia na budowę nie było uzależnione od wykonania badań gruntu oraz sporządzenia dokumentacji geotechnicznej. Jednak po nowelizacji ustawy Prawo Budowlane sytuacja wygląda inaczej. Dziś do uzyskania takiego pozwolenia może być wymagana wymieniona wyżej dokumentacja, a dla jej sporządzenia konieczne jest badanie geotechniczne gruntu. W tym wpisie chcemy Was jednak przekonać, że takie badanie warto wykonać jeszcze zanim zdecydujecie się ostatecznie na za kup działki. Dlaczego jest to takie ważne?

Badanie gruntu przed dokonaniem transakcji zakupu

Bez wykonania odpowiednich badań i analiz inwestor nie będzie wiedział, jaki rodzaj gruntu znajduje się na danym terenie, a także, jakie będzie to miało dla niego konsekwencje. Szczególnie niebezpieczną sytuacją może być posadowienie domu w miejscu, gdzie występują osuwiska. Nietrudno tez wyobrazić sobie sytuację, gdzie pozwolenie na budowę nie zostaje wydane właśnie ze względu na wstępowanie osuwisk. Tylko co zrobić z nieruchomością, jeśli inwestor zdążył ją już kupić? Tymczasem badanie gruntu i sporządzenie dokumentacji geotechnicznej jeszcze przed kupnem działki pozwoliłoby się w porę wycofać z transakcji, dzięki czemu inwestor nie ulokowałby pieniędzy w nieruchomości, która nie spełnia jego oczekiwań.

Czego jeszcze dowiemy się z dokumentacji geotechnicznej?

Okazuje się, że wykonanie takich badań i sporządzenie dokumentacji przez uprawnionego geologa daje znacznie więcej informacji. Z opracowania można dowiedzieć się między innymi jaki jest poziom wód gruntowych oraz jakie grunty zalegają na konkretnej nieruchomości i na jakiej głębokości. Geolog określi również, jakie jest ryzyko podsiąkania wody do piwnicy w przypadku budynków podpiwniczonych i określi nośność gruntu. Jeśli ta okaże się niska, może zachodzić konieczność wzmocnienia fundamentów. To z pewnością podniesie koszt budowy, jednak z drugiej strony zapewni większą stabilność budynku. Natomiast inwestorom, których taki koszt przerośnie, pozwoli zrezygnować w odpowiednim momencie z zakupu działki.

Ile kosztuje badanie geotechniczne?

W porównaniu do kosztów, jakie może ponieść inwestor w związku z zakupieniem nieruchomości, na której nie będzie mógł budować, badanie gruntu stanowi skromny wydatek. Jego cena może się różnić w zależności od regonu kraju oraz zakresu przeprowadzanych badań, ale przyjmuje się, że jest to około 1000 – 1500 zł. Jak przebiega badanie? W terenie zazwyczaj nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Geolog wykonuje kilka odwiertów, w miejscu, w którym ma zostać posadowiony budynek. Następnie konieczne jest opracowanie dokumentacji, co może zająć około dwóch tygodni.

Warto w tym miejscu pamiętać, że badanie gruntu może się odbyć tylko za zgodą właściciela. Dlatego warto go o nią poprosić, zanim umówimy się z geologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge