Domowe światło od podszewki. Jakie są podstawowe rodzaje oświetlenia?

Nie ma domu bez oświetlenia. To niepisana zasada. Światło pełni w nim wielorakie funkcje, dlatego też potrzebujemy wprowadzać różne rodzaje lamp, które będą służyć w naszych wnętrzach. Dziś pragniemy opowiedzieć nieco o typach oświetlenia obecnych w domach i mieszkaniach.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje światła w domu, w pełni zależne od roli, którą ma ono pełnić. Należą do nich światło: główne, zadaniowe i dekoracyjne.

Nie ma jak światło słoneczne!

Nie ma w tym ani odrobiny przesady – światło słoneczne jest zdecydowanie najzdrowsze. Każdy wariant światła sztucznego próbuje tylko w mniejszym lub większym stopniu je naśladować.

Do czego potrzebne nam jest zatem słońce? Dzięki promieniowaniu słonecznemu w ludzkiej skórze wytwarza się witamina D, a także tlenek azotu. O ile o tej pierwszej substancji słyszeli chyba wszyscy, o tyle tlenek azotu brzmi już znacznie bardziej tajemniczo. Za co jest on odpowiedzialny w organizmie człowieka? Sprawia on, że rozszerzają się naczynia krwionośne, a co za tym idzie następuje lepsze ukrwienie narządów oraz reguluje się ciśnienie krwi.

Oprócz wymienionych wyżej zalet, pod wpływem światła słonecznego wytwarza się większa ilość serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

W naszym klimacie nie możemy narzekać na nadmiar słońca w ciągu roku. Dlatego też należy łapać każdą jego ilość – również w domowych pieleszach.

Zadbajmy o to, żeby wprowadzać do wnętrza jak największą ilość światła naturalnego. Okna powinny być duże i nie zasłonięte przez ciężkie zasłony, firanki, rozmaite meble lub przedmioty użytkowe.

Różne rodzaje światła sztucznego

Niestety, nie zawsze światło słoneczne jest dostępne. Wówczas musimy się posiłkować sztucznymi źródłami oświetlenia. Całą instalację, ze wszystkimi punktami świetlnymi, które są nam potrzebne, warto zaplanować jeszcze na etapie budowy lub remontu. Dzięki temu unikniemy późniejszych problematycznych, dodatkowych wizyt specjalistów oraz kucia ścian dla położenia nowych kabli.

Wszystko w zasięgu wzroku – światło główne w naszych domach

Zacznijmy od podstaw. Światło główne stanowi bazę domowych aranżacji. To dzięki niemu możemy swobodnie przemieszczać się w pomieszczeniach, bez obaw o potknięcie lub upadek. Buduje główny charakter przestrzeni, stanowiąc tło dla wszystkiego, co się w niej znajduje.

Zazwyczaj jest dość stonowane, niezbyt rażące i rozproszone. W zależności od zastosowania pomieszczenia może mieć rozmaity kolor. W większości przypadku montuje się je na suficie i przybiera formę lampy wiszącej, plafonu lub większej ilości oczek wpustowych.

Światło zadaniowe – wszystkie obowiązki pod kontrolą

Drugim poziomem oświetlenia we wnętrzach jest oświetlenie zadaniowe, nazywane też punktowym. Montuje się je w miejscach, w których potrzebujemy mieć specjalne warunki do pracy, na przykład nad blatem kuchennym, przy którym przygotowujemy posiłki, nad stołem w jadalni lub na szafce nocnej obok łóżka.

Światło zazwyczaj jest skierowane w konkretną stronę, aby umożliwić wykonywanie precyzyjnych czynności.

W tym przypadku spektrum produktów jest zdecydowanie szersze. Mogą to być lampy wiszące o regulowanej wysokości lub lampy stojące – podłogowe lub stołowe. Wszystko zależy od konkretnego zapotrzebowania.

Udekoruj pomieszczenie światłem – światło ozdobne

Nie można funkcjonować we wnętrzach bez oświetlenia. Jednak nie musi ono pełnić wyłącznie funkcji typowo użytkowych. Coraz częściej się zdarza, że w kompleksowo zaaranżowanych pomieszczeniach pojawiają się również punkty świetlne o typowo dekoracyjnym charakterze. Mogą to być oczka wpustowe, które podświetlają półkę z bibelotami i rzeźbami, albo wielobarwne podświetlenie elementów sufitu podwieszanego. Niekiedy w tej roli stosuje się też kinkiety rozmieszczone po kilka na ścianach.

Jaka jest rola tego typu oświetlenia? Ma ono ozdabiać przestrzeń i budować bardzo przytulny nastrój.

Niech stanie się światło!

Kompleksowe oświetlenie domu sprawia, że staje się on w pełni funkcjonalny. Dodatkowo odpowiednie dopasowanie wszystkich lamp, pełniących różne role, sprawia, że każde wnętrze staje się bardziej spójne i po prostu piękniejsze. A my możemy z niego korzystać z najprawdziwszą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge