Elektryczne promienniki ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Istnieje wiele metod zapewniania ciepła we wnętrzach. Ostatnimi czasy coraz szersze grono klientów zwraca się w stronę ogrzewania elektrycznego, które pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w różnych przestrzeniach. Szczególnie ciekawe rozwiązania pojawiają się w zakresie elektrycznych promienników ciepła. O nich też chcielibyśmy napisać dziś nieco więcej. Czym są promienniki ciepła, jak działają i kiedy warto na nie postawić?

Czym jest elektryczny promiennik ciepła?

Zacznijmy zatem od zupełnego początku. Czym w ogóle są elektryczne promienniki ciepła? Tym mianem określa się elektryczne urządzenia emitujące fale podczerwone, które mogą mieć różne długości (krótkie IR-A, średnie IR-B i długie IR-C). Każde z nich nadaje się do zastosowania w nieco innych warunkach.

Promienniki ciepła działają na nieco odmiennych zasadach niż standardowe konwektory. Ogrzewanie na podczerwień emituje bowiem fale podczerwone, które nie wymuszają ruchu powietrza, nie powodują jego nagrzewania się, jak jest w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Doprowadzają wyłącznie do zwiększenia temperatury ciał stałych, które napotykają na swojej drodze. Dotyczy to przegród, przedmiotów oraz oczywiście ludzi. To one później oddają ciepło, co dopiero wtórnie nagrzewa powietrze jako efekt uboczny.

W praktyce oznacza to, że promienniki zamontowane w pomieszczeniu wcale nie muszą nagrzewać powietrza, żeby zrobiło się ciepło. Ma to wielkie znaczenie w poprawie warunków cieplnych w szczególnie dużych i przestronnych pomieszczeniach.

Korzyści z zastosowania promienników podczerwieni

Ogrzewanie podczerwone potrafi być niezmiernie praktyczne. Przynosi komfort cieplny w pomieszczeniach różnego typu. Ogrzewanie wyłącznie ciał stałych, które znajdują się na drodze fal, sprawdza się choćby w przestronnych wnętrzach o wysokich sufitach oraz w pomieszczeniach mocno przeszklonych. Promienniki z powodzeniem nadają się do ogrzewania wnętrz o słabej izolacji termicznej, nie przynosząc gigantycznych strat cieplnych.

Promienniki są zazwyczaj niewielkie i poręczne. Można ustawić je w dowolnym miejscu lub zawiesić na ścianie. Pozwalają na regulację kąta padania fali podczerwonej, dzięki czemu udaje się skutecznie ogrzewać wybraną część pomieszczenia.

W przypadku zawieszenia promienników pod sufitem uzyskuje się optymalne rozłożenie temperatury we wnętrzu, niemożliwe dla osiągnięcia przy ogrzewaniu konwekcyjnych. Dzięki urządzeniom elektrycznym najwyższe temperatury występują przy samej podłodze, najniższe w górnych częściach pomieszczenia.

Warto też zauważyć, że promienniki nie wytwarzają dużej ilości zanieczyszczeń oraz nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych. Dlatego uznaje się je za ogrzewanie przyjazne środowisku.

Gdzie wykorzystuje się promienniki podczerwieni?

Promienniki zyskują wielką popularność w domach prywatnych. Montuje się je w pomieszczeniach jako samodzielne ogrzewanie lub rozwiązanie wspierające. Chętnie umieszcza się je w ogrodach zimowych lub łazienkach, w których pozwalają uzyskać optymalne warunki termiczne.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na fakt, że fale podczerwone ogrzewają wyłącznie ciała stałe, promienniki mogą bez przeszkód sprawdzać się również jako sposób na ogrzanie tarasu, garażu lub domków letniskowych.

Oprócz użytku prywatnego promienniki znajdują również szerokie zastosowanie w miejscach pracy oraz przestrzeniach użyteczności publicznej, w których skuteczne ogrzanie wielkich pomieszczeń byłoby nieefektywne oraz generowałoby gigantyczne koszty. Promienniki IR sprawdzają się zatem w magazynach, halach produkcyjnych i biurach, ale także w galeriach handlowych, kościołach i przestrzeniach widowiskowych, gdzie zapewniają ciepło przy maksymalnym obniżeniu kosztów ogrzewania.

Promienniki podczerwieni – skuteczne ogrzewanie wnętrz i przestrzeni otwartych

Zainteresowanie ogrzewaniem na podczerwień rośnie z roku na rok. Wiele osób widzi w tym rozwiązaniu sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w całych domach lub tylko w wybranych pomieszczeniach, jak choćby w łazienkach.

Dzięki promiennikom udaje się skutecznie ogrzać wielkie przestronne hale widowiskowe lub zabytkowe kościoły. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że urządzenia są wydajne i naprawdę energooszczędne, co przekłada się na komfort i obniżenie rachunków za ogrzewanie w różnych, nawet najbardziej wymagających przestrzeniach.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge