Elementy architektoniczne, które wpływają na koszty budowy domu

Elementy architektoniczne, które wpływają na koszty budowy domu

Koszt budowy domu to jeden z najważniejszych czynników decyzyjnych przy wyborze projektu budowlanego. Istotny wpływ mają na niego występujące w konkretnym projekcie elementy architektoniczne. Od ich obecności oaz ilość zależy w dużej mierze to, jak długo potrwa budowa oraz jaki budżet trzeba będzie na nią przeznaczyć. Dlatego niektórzy inwestorzy, pomimo tego, że cenią takie rozwiązania, jak wykusz, balkon, czy ryzalit, podejmują decyzję o budowie domu o prostej, pozbawionej tych elementów bryle.

O najniższych kosztach budowy będzie można mówić w przypadku domu o bryle zwartej pozbawionej takich elementów jak wykusze, lukarny, balkony, czy tarasy. Znaczenie będzie mieć tu również wielkość budynku, rodzaj elewacji i kształt dachu. Inwestor z ograniczonym budżetem powinien zwracać dużą uwagę na te czynniki. Zdarza się jednak, że świadomie podnosi koszty budowy, rezygnując z prostej bryły i wybierając projekt z ciekawymi, podnoszącymi atrakcyjność budynku elementami.

Balkony – popularne elementy architektoniczne

Balkon jest elementem pojawiającym się w budownictwie jednorodzinnym dość często. Pełni zwykle funkcję rekreacyjną i wpływa na atrakcyjność projektu. Urozmaica go też wizualnie. Może przyjmować różną wielkość, a jego wygląd zależy w dużej mierze od rodzaju balustrady. Należy jednak pamiętać, że elementy architektoniczne takie, jak balkony czy umiejscowione w bryle budynku tarasy stanowią mostki termiczne i mogą przyczyniać się do uciekania z domu większej ilości ciepła. Dlatego na koszt budowy wpłyną nie tylko dodatkowe materiały, jakie trzeba wykorzystać na ich wykonanie, ale także te, które będą potrzebne do zrobienia dobrej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.

Tarasy  – ciekawa alternatywa dla tarasów

Tarasy bez wątpienia dodają budynkowi atrakcyjności. Można na nich zaaranżować wygodną strefę wypoczynkową, dlatego podnoszą komfort użytkowania domu. Taras można umiejscowić w bryle budynku, czyli na jego części (na przykład na garażu) albo obok budynku. Ze względów ekonomicznych bez wątpienia korzystniej wypada druga opcja. Taras znajdujący się w bryle, podobnie jak balkon może znacznie podnieść koszt budowy. W tym przypadku dobra izolacja jest szczególnie istotna. Jej nieodpowiednie wykonanie może prowadzić do zalewania pomieszczeń znajdujących się pod tarasem.

Ryzality – modna forma w bryle budynku

Bardzo ciekawie w projekcie budowlanym prezentują się też takie elementy architektoniczne jak ryzality. Wielu inwestorów decyduje się na ich budowę ze względu na atrakcyjny wygląd bryły budynku. Warto jednak pamiętać, że ryzalit wymaga użycia sporej ilości dodatkowych materiałów. Po pierwsze konieczne jest wykonanie pod nim fundamentów, po drugie budowa ścian z dużymi przeszkleniami, po trzecie pokrycie go dachem. Obecność ryzalitów wpływa na stopień skomplikowania bryły, co również nie pozostaje bez wpływu na koszty.

Podsumowanie naszych rozważań

Poza wspomnianymi wyżej formami istnieją też inne elementy architektoniczne, które wpływają na koszty budowy domu. To między innymi ganki kolumnowe, podcienie, wykusze czy lukarny. Ich wprowadzenie do bryły budynku bez wątpienia wpływa na jego atrakcyjność wizualną, a często także na komfort użytkowania. Warto jednak pamiętać, że związany z ich budową koszt może znacząco obciążyć budżet. A jeśli nie zostaną wykonane poprawnie, przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

Nie oznacza to jednak, że należy z nich rezygnować. Atrakcyjne elementy architektoniczne warto wprowadzać do projektu budowlanego świadomie i rozważnie, uważając, by nie przerosła nas ich ilość, a co za tym idzie koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge