Fotowoltaika w domu – do czego może się przydać?

Fotowoltaika w domu zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Trudno się dziwić. Dzięki niej można przecież uzyskać energię elektryczną z promieniowania słonecznego, zdecydowanie obniżając tym samym wysokość domowych warunków. Dlaczego warto i do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne w zaciszu domowym? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Fotowoltaika w domu – czym są panele fotowoltaiczne?

Mianem paneli fotowoltaicznych określa się specjalne urządzenia, dzięki którym przekształca się energię, pochodzącą z promieniowania słonecznego, w energię elektryczną, wykorzystywaną następnie w domach.

Jak się to odbywa? Foton, czyli najmniejsza jednostka światła, gdy padnie na ogniwo fotowoltaiczne, jest następnie pochłaniany przez krzem, w którym przekazuje swoją energię elektronowi, zmieniając trajektorię jego ruch. Tak tworzy się prąd, udostępniany następnie w domowej instalacji elektrycznej.

Wytworzone zapasy energii można wykorzystywać do bieżących potrzeb, a także magazynować w specjalnych akumulatorach. Nadmiar przekazuje się do sieci energetycznej, aby odebrać energię w innym okresie, gdy dostęp do promieniowania będzie mniejszy.

Panele montuje się na dachu budynku lub na gruncie tak, aby były zwrócone na południe. Pozwala to optymalnie wykorzystać dostępne promienie słoneczne.

Czy fotowoltaika w domu to dobra?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakup paneli fotowoltaicznych to opłacalne rozwiązanie. Warto pamiętać o tym, że dzięki kilku panelom zyskuje się darmową energię do zasilania rozmaitych domowych sprzętów.

Jakie są koszty instalacji? Wszystko zależy od zapotrzebowania na prąd. W przeciętnym domu jednorodzinnym zużywa się go rocznie do 3500 kWh. Aby wyprodukować zapas energii, który zaspokoi takie potrzeby, należy nastawić się na wydatek do 25 000 zł. Istnieją jednak różne formy wsparcia. Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w naszym kraju spowodowało, że do inwestycji tego typu można otrzymać dofinansowanie od państwa, co znacząco obniża koszty zakupu paneli.

Po jakim czasie zatem zwróci się poniesiony wydatek? Szacuje się, że dla wspomnianego wcześniej jednorodzinnego domu, zwrot z inwestycji pojawia się po około 10 latach, a w przypadku skorzystania z dotacji – nawet po 7 latach.

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest oczywiście możliwość produkowania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, do których dostęp ma w zasadzie każdy. Promienie słoneczne dostarczają energię przez znaczną większość roku, choć największe natężenie pracy paneli przypada na miesiące letnie.

Instalacja fotowoltaiczna jest prosta w montażu, a później należy do rozwiązań niemalże bezobsługowych. Nie wymaga żadnych dodatkowych działań od użytkowników, aby skutecznie wytwarza

prąd i zasila

domowe sprzęty. Proces wytwarzania prądu jest darmowy i nie generuje kosztów eksploatacyjnych. Dzięki temu przez wiele lat można się cieszyć darmową energią, utrzymując wysoki komfort funkcjonowania w domach.

Do czego mogą się przydać panele słoneczne?

Jakie urządzenia mogą odbierać energię z promieni słonecznych?

Prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne przydaje się do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych w domach.

Powszechnie wykorzystuje się go choćby przy podgrzewaczach wody, co zapewnia dostęp do ciepłej wody, której koszt wytworzenia jest znacznie niższy niż przy standardowych formach zasilania.

Fotowoltaika w domu potrafi też współpracować z całymi instalacjami. Świetnie sprawdza się jako zasilanie ogrzewania elektrycznego – promienników i powierzchniowego. Niestety ponieważ z ogrzewania korzysta się głównie w okresie zimowym, gdy nasłonecznienie jest stosunkowo niskie, zasilanie ogrzewania bywa realizowane równocześnie z paneli oraz od dostawców zewnętrznych. Mimo to obniżenie rachunków za ogrzewanie jest odczuwalne dla domowego budżetu.

Panele słonecznie świetnie współpracują z urządzeniami do chłodzenia wnętrz. Przydają się choćby przy klimatyzacji i klimatyzerach, co pozwala uzyskać wysoki procent wykorzystania energii z instalacji fotowoltaicznej.

Energię produkowaną z promieni słonecznych warto też użyć przy innych urządzeniach domowych, zwłaszcza tych, które pracują przez znaczącą część doby. Świetnym tego przykładem może być choćby lodówka, pralka lub zmywarka. Dzięki fotowoltaice można znacząco zmniejszyć koszt ich eksploatacji.

Fotowoltaika – wygoda i ekonomia w jednym

Panele fotowoltaiczne cieszą się wielką popularnością, gdyż pozwalają znacząco obniżyć koszty użytkowania domowych urządzeń, przy równoczesnym zachowaniu maksymalnego komfortu życia. Fotowoltaika w domu to propozycja, którą zdecydowanie warto rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge