Funkcjonalny ogród – czego nie powinno w nim zabraknąć?

Funkcjonalny ogród - czego nie powinno w nim zabraknąć

Letni sezon w pełni, a pandemia mocno daje się we znaki. To dość mocno zweryfikowało plany wakacyjne wielu Polaków. Coraz więcej osób zamiast dalekich podróży wybiera wypoczynek we własnym ogrodzie. Jego przestrzeń może być urządzona komfortowo i funkcjonalnie. Dzięki temu wcale nie odczujemy, że te wakacje są inne niż zwykle. A wypoczynek na terenie swojej posesji będziemy wspominać z prawdziwą przyjemnością.

Nawet pozostając w domu, można zapewnić sobie niezapomniany urlop. Wystarczy, że zadbamy o to, by otaczała nas wyjątkowa przestrzeń. Jej urządzenie nie musi być trudne. Producenci ogrodowych mebli dbają o to, by nie zabrakło nam odpowiednich akcesoriów. Pomysłów na własny ogród można szukać w branżowych czasopismach albo na tematycznych portalach internetowych. Można tam znaleźć gotowe rozwiązania wraz z przykładowymi aranżacjami roślinnymi i wskazówkami na temat ich pielęgnacji.

Zacznijmy od planowania

Jednym z najważniejszych etapów urządzania ogrodu jest planowanie. Tylko przemyślane i dobrze zorganizowane działania mogą dać efekt w postaci imponującej i funkcjonalnej przestrzeni. Podczas planowania nie tylko ustalamy, w jakim stylu zostanie urządzony ogród oraz gdzie zostaną zlokalizowane jego poszczególne elementy, ale również decydujemy, w jakiej kolejności i perspektywie czasowej będą prowadzone kolejne prace. Takie planowanie zdecydowanie ułatwia pracę i pozwala ją usystematyzować. Sprawia też, że roboty przebiegają sprawniej, a my mamy nad nimi pełną kontrolę.

Ogrodowa roślinność

Dobór ogrodowych roślin również nie może być przypadkowy. Warto pamiętać, że to, jakie gatunki zagoszczą w ogrodzie, może zależeć od kilku czynników. Preferencje inwestora to tylko jedna z rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę. Bardzo istotne jest na przykład to, ile czasu będziemy w stanie poświęcić na pielęgnację roślin. Dla osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia o ogrodnictwie, ani zamiłowania do prac ogrodniczych najodpowiedniejsze mogą okazać się gatunki mało wymagające. Pasjonaci ogrodnictwa mogą sobie pozwolić na więcej trudnych w uprawie roślin. Natomiast zarówno ci pierwsi, jak i drudzy w celu zapewnienia roślinom optymalnego wzrostu muszą zwrócić uwagę na warunki panujące na działce. Jakie jest nasłonecznienie, wilgotność, a także pH i rodzaj gleby? Czy teren działki bywa okresowo podtapiany? Jaka roślinność dominuje na działkach sąsiednich i okolicznych terenach? Czasem w doborze roślin warto kierować się wskazówkami, które posuwa sama natura i sadzić na działce gatunki podobne do tych, które doskonale dają sobie radę w otaczającej działkę przestrzeni.

Meble wypoczynkowe

Komfortowa przestrzeń ogrodu nie mogłaby istnieć, gdyby nie pojawiły się w niej wygodne, ogrodowe meble. Ich rodzaj i wielkość należy uzależnić od preferencji użytkowników. Kluczowe jest przede wszystkim to, w jaki sposób przestrzeń będzie użytkowana. Jeśli domownicy cenią sobie ciszę i spokój, możliwość zatopienia się w lekturze na łonie przyrody i wsłuchiwania się w jej odgłosy to może wystarczą im wygodne fotele z miękkimi poduszkami oraz małym, kawowym stolikiem. A jeśli zdecydowanie bardziej preferują częste spotkania w licznym gronie przyjaciół, to najodpowiedniejszy może okazać się duży stół z kilkoma krzesłami oraz barek ogrodowy, który pozwoli schłodzić napoje.

Możliwości jest naprawdę wiele. Do dyspozycji inwestora są duże kanapy, fotele, leżaki i całe zestawy mebli. Poza meblami wypoczynkowymi ważne są też meble do przechowywania. To mogą być ogrodowe skrzynie i meble wypoczynkowe ze schowkami.

Oświetlenie ogrodu

Aranżując przestrzeń wokół domu,  nie można zapominać również o oświetleniu. Dzięki temu wypoczywać  na terenie posesji bezie można zarówno w ciągu dnia, jak i po zmierzchu. Co więcej, odpowiednio rozmieszczone lampy ogrodowe pozwolą uniknąć użytkownikom wielu potencjalnie niebezpiecznych wypadków. Będą też odstraszać ewentualnych intruzów przed wtargnięciem na posesję.

Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni wokół domu wymaga połączenia wymienionych wyżej czynników. Jeśli zaaranżujemy ją w odpowiedni sposób, z radością spędzimy wakacje we własnym domu.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Bazkar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge