Instalacje w domu – o czym nie wolno zapomnieć?

Istnieje kilka domowych instalacji, które stanowią klucz do funkcjonalności każdego wnętrza mieszkalnego. Bez nich wykonywanie szeregu codziennych czynności byłoby bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Część z rozwiązań jeszcze kilka lat temu była uznawana za zbytek, montowany wyłącznie jako fanaberia w części domów. Obecnie różnego rodzaju instalacje stanowią standard w nowym budownictwie, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Co takiego jest potrzebne w domowych wnętrzach, żeby przebywanie w nich było w pełni bezpieczne i przyjemne dla wszystkich mieszkańców? Garść wskazówek zamieszczamy poniżej.

Instalacje w domu – oświetlenie, czyli standard ponad wszystkie inne

Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania bez sztucznego oświetlenia w przestrzeniach domowych. Dlatego stosuje się rozmaite lampy, które ułatwiają wykonywanie szeregu czynności.

Najważniejszymi produktami są oczywiście lampy główne. Dzięki nim bezpiecznie przemieszczamy się, bez obaw o bolesny lub niebezpieczny upadek. Oświetlenie tego typu umożliwia także bezproblemowe wykonywanie prostych czynności, które nie wymagają zbyt mocnego oświetlenia zadaniowego. Tego typu lampy zazwyczaj generują światło o niewielkim natężeniu, nie przekraczającym 100 lx.

Oprócz ogólnych lamp montowanych na sufitach lub ścianach, w funkcjonalnych wnętrzach umieszcza się także oprawy zadaniowe. Ich rolą jest dostarczenie wystarczającej ilości światła do realizowania bardzo precyzyjnych zadań. Dotyczy to na przykład biurek lub stołów roboczych, blatów i wysp kuchennych lub miejsc, w których czytamy książki. W takich strefach światło musi być już nakierowane na konkretny punkt. Wyróżnia się ono zdecydowanie większym natężeniem, osiągającym około 500-600 lx.

Na koniec pozostaje jeszcze oświetlenie dekoracyjne. Wykorzystuje się do niego szczególnie ozdobne oprawy lub dyskretne produkty, których zadaniem jest podświetlanie ciekawych elementów w danym pomieszczeniu.

Wszystkie lampy wspólnie tworzą kompleksowy i spójny wizualnie system oświetleniowy, który łączy w sobie maksymalną funkcjonalność oraz spory walor estetyczny.

Ogrzewanie – przytulność i ciepło w jednym

Nasz klimat nie pozwala na normalne funkcjonowanie we wnętrzach bez wprowadzenia do nich systemów grzewczych. W zależności od potrzeb konkretnego pomieszczenia stosuje się instalacje w domu określane jako stałe lub urządzenia przenośne, gwarantujące ciepło wszędzie tam, gdzie aktualnie jest ono niezbędne.

Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się:

  • ogrzewanie konwekcyjne (z kotłem na paliwa stałe, ciekłe lub gazowe),
  • ogrzewanie elektryczne (grzejniki, promienniki, termowentylatory),
  • grzejniki gazowe,
  • ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne).

Każde z rozwiązań sprawdza się w nieco innych przestrzeniach. Produkty elektryczne są idealne do niewielkich pomieszczeń lub wnętrz, które chcemy skutecznie i szybko dogrzać, uzupełniając działanie innej instalacji.

Grzejniki konwekcyjne należą do najtańszych w montażu i eksploatacji, a ich cena zależy od rodzaju paliwa zastosowanego w kotle.

Ciekawym i wciąż tanim produktem pozostają modele gazowe, wśród których wyróżnia się szeroka grupa praktycznych modeli przenośnych.

Ogrzewanie podłogowe daje komfort i olbrzymią wygodę. Występuje w dwóch wariantach – wodnym lub elektrycznym. Daje optymalne warunki termiczne oraz odpowiedni rozkład temperatur we wnętrzu, z niższą temperaturą przy podłodze niż w wyższych partiach.

Chłodzenie – komfort cieplny również w trakcie upałów

Jeszcze niedawno klimatyzacja była uznawana za niepotrzebny zbytek. Obecnie instalacje w domu tego rodzaju stają się powoli jednym ze standardów, niezbędnych w praktycznych i funkcjonalnych wnętrzach.

Można zdecydować się na urządzenia typu split, z jednostką wewnętrzną i modułem na zewnątrz. Jeśli jednak w danej przestrzeni nie ma stacjonarnej instalacji, zawsze można wybrać model przenośny lub wręcz niewielki i praktyczny klimatyzer, czyli urządzenie bez chłodziwa, a za to z elementem chłodzącym wypełnionym wodą.

Z ich pomocą udaje się skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach pracowniczych lub mieszkalnych, co wpływa na większy komfort, lepsze samopoczucie, a u osób cierpiących z powodu chorób układu krwionośnego lub oddechowego – także na poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej.

Idealne warunki do życia – postawmy na wysokie standardy

Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku gwarantują wysokie standardy oraz maksymalną wygodę użytkowania, przy zachowaniu optymalnego zużycia energii. W większości przypadków są także przyjazne środowisku naturalnemu, co powinno być nam szczególnie bliskie.

Dbajmy zatem o swój komfort na co dzień i szukajmy produktów praktycznych, oszczędnych i ekologicznych. Postawmy na właściwie dobrane instalacje w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge