Jak pielęgnować i czyścić meble ogrodowe – działanie przedsezonowe

Zimowa aura zamyka nas w domach na znacznie dłużej niż w porze letniej. Chętniej siadamy przed kominkiem z rozpalonym drewnem, rozmawiamy i rozkoszujemy się ciepłą atmosferą. Mamy za to znacznie więcej wieczorów, które można wykorzystać na przemyślenia i planowanie, jak marzenia przekuć w realne działania. Rzecz tyczyć się może mebli ogrodowych, bo choć do końca zimy pozostało jeszcze trochę czasu, to precyzyjne i niespieszne planowanie w tej kwestii, ciepłą porą przyniesie pożądane efekty. Dziś skupiamy się nad tym, w jaki sposób przygotować meble ogrodowe po zimie, do użytkowania wiosną i jesienią.

Niezbędnik miłośników natury

Każdy domownik, który lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie w swoim ogrodzie, musi zadbać o małą, zieloną architekturę. Poszczególne miesiąc przeznaczone są na sadzenie, plewienie, przesadzanie i wiele innych czynności. Trzeba w nich znaleźć czas na to, by meble ogrodowe, które zimą były przechowywane w piwnicy lub w domku narzędziowym, przygotować do gorącego sezonu.

W jaki sposób o nie zadbać? Jak je wyczyścić po kilku miesiącach nieużywania? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Ponadto, im lepiej były chronione, nie tylko mające swoje miejsce w suchym i ciepłym pomieszczeniu, ale również posiadając specjalne pokrowce, tym mniej będzie przy nich pracy.

Niezbędnik każdego miłośnika natury, ogrodu i leżakowania, to posiadanie przy sobie kilku rzeczy. Pośród nich nie może zabraknąć delikatnej ściereczki, płynu do mycia naczyń lub innego detergentu, ale o nieinwazyjnym działaniu, wody, wody utlenionej, drucianej szczotki, nylonowej szczotki, sody oczyszczonej i mydła. Oczywiście nie wszystkie produkty będą przydatne do mycia mebli ogrodowych. W zależności od wspomnianego materiału, do każdego kompletu mebli sprawdzą się inne metody czyszczenia i pielęgnacji.

Meble drewniane – z gatunków polskich i egzotycznych

Sporo zachodu wymagają meble wykonane z drewna. Te z gatunków polskich, muszą być poza sezonem przechowywane w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Przed pierwszym użyciem wymagają impregnacji, a następnie stworzenia warstwy wodoodpornej, przy użyciu lakieru lub farby. Po każdym sezonie zimowym, kiedy to były przechowywane, konieczne jest pokrycie olejem, jeśli są wykonane z surowego drewna.

Meble drewniane, nim ponownie zagoszczą w ogrodzie, należy dokładnie obejrzeć. Przyjrzeć się, czy nie posiadają uszkodzeń, zadrapań, pęknięć i szczelin, a co gorsza miejsc, w których drewno już zaczęło gnić. Niewielkie uszkodzenia można z powodzeniem naprawić, a meble odmalować lub ponownie polakierować przed kolejnym zastosowaniem.

Mniej pracy wymagają meble wykonane z gatunków drewien egzotycznych. Najczęściej wybierane są te z drewna tekowego, które zarówno po zakończeniu sezonu, jak i przed, powinny być wyczyszczone i pokryte specjalnym olejem przeznaczonym do drewna tekowego. Tak zabezpieczone z powodzeniem przetrwają kolejny sezon użytkowane niezależnie od warunków atmosferycznych.

Żeliwne i aluminiowe meble

W ogrodach nierzadko stawiamy na meble żeliwne lub aluminiowe. Te pierwsze cechują się ciekawymi wykonaniami oraz wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Raz na jakiś czas trzeba je czyścić, a do tego przydaje się szczotka druciana. Jeśli były malowane, po wyczyszczeniu należy położyć nową warstwę farby. Równie dobrze ze zmienną pogodą radzą sobie aluminiowe meble ogrodowe, dlatego mogą pozostać na zewnątrz nawet poza sezonem letnim. Do ich czyszczenia nie trzeba wiele, jedynie wilgotnej ściereczki namoczonej w samej wodzie lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Rattanowe i wiklinowe meble ogrodowe

Zarówno rattan, jak i wiklina to materiały, które nie lubią wilgoci. Wyjęte z pomieszczenia i przygotowywane do sezonu letniego, trzeba oczyścić z powierzchownych zabrudzeń. Do tego sprawdza się bardzo dobrze wyciśnięta szmatka, a także roztwór wody z płynem do mycia naczyń, w przypadku rattanu, lub wody z mydłem, by wyczyścić wiklinę.

Z plamami na rattanowych meblach upora się roztwór z wody, wody utlenionej i soku z cytryny. Wiklinę można za to myć, poza wspomnianym sposobem, roztworem z wody i sody oczyszczonej. Uprzednio należy jednak zastosować nylonową szczotkę do czyszczenia.

Plastik i technorattan

Najmniej uwagi wymagają meble technorattanowe, które wystarczy opłukać wodą. Z ewentualnymi zabrudzeniami radzi sobie woda z mydłem. Tym samym roztworem można czyścić meble plastikowe, alternatywą zaś jest dodatek płynu do mycia naczyń, jeśli pojawiły się plamy.

Tak oczyszczone i odświeżone meble ogrodowe, są już gotowe na nowy sezon! Wystarczy uzupełnić je o miękkie poduchy, i można wreszcie cieszyć się ciepłą porą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge