Jak zaaranżować nowoczesne wnętrze?

Jak zaaranżować nowoczesne wnętrze

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Jego założenia wydają się proste do realizacji, jednak nie wszystkim projektantom przychodzi to z jednakową łatwością. Duże znaczenie ma bowiem właściwe łączenie elementów, kolorystyki i materiałów. Tam, gdzie powinien panować minimalizm i prostota, nie można pozwolić na wprowadzenie zbyt wielu mebli, sprzętów i dodatków.

Styl nowoczesny ma swoje wyraziste cechy, których nie powinno się pomijać przy aranżacji. Może się jednak zdarzyć, że w związku z warunkami, jakie panują w konkretnym lokalu, trzeba będzie iść na pewne ustępstwa. Jeśli jednak nie jest to konieczne, warto podążać za tymi wskazówkami.

Przestronne wnętrze

W nowoczesnych wnętrzach należy zachować umiar w ilości wprowadzanych do aranżacji elementów. Warto też zadbać o to, by pomieszczenie było przestronne i pozwalało na swobodną komunikację. Tam, gdzie to możliwe, warto zrezygnować ze ścianek działowych na rzecz wielofunkcyjnych pomieszczeń. Normą staje się salon połączony z kuchnią i przedpokojem, a niekiedy również sypialnią. O oddzielnych wnętrzach mówimy tylko tam, gdzie zachodzi konieczność zachowania intymności i prywatności domowników.

Otwarte, przestronne wnętrza sprzyjają zacieśnianiu rodzinnych więzi i pozwalają spędzać więcej czasu razem. Sprawiają też, że mieszkanie wydaje się większe.

Funkcjonalność i prostota

W nowoczesnych wnętrzach niezwykle istotny jest minimalizm. Nie ma tu miejsca na dekoracyjne meble, czy wyszukane ozdoby. Królują za to proste formy. Jeśli ozdoby w ogóle się pojawią, to jest ich niewiele. Rolę dekoracji mogą natomiast pełnić niektóre elementy wyposażenia, a najlepszym przykładem jest oświetlenie. Oprawy oświetleniowe, choć również odznaczają się minimalizmem, to w niektórych przypadkach mogą zaskakiwać formą.

Lampy tworzone na planie koła albo innych figur geometrycznych, które dodatkowo mogą się wzajemnie przenikać, prezentują się imponująco na tle prostej aranżacji. Często wyróżniają je  spore gabaryty, które przyciągają uwagę użytkowników. Z drugiej strony nowoczesne oświetlenie to również bardzo skromne, nie rzucające się w oczy oprawy. Możemy do nich zaliczyć natynkowe plafony o kształcie tuby albo lampy wpuszczane w sufit. Ich budowa bardzo dobrze oddaje założenia stylu nowoczesnego, w którym forma powinna podążać za funkcją oprawy.

Duże przeszklenia

W nowoczesnych pomieszczeniach dużą rolę odgrywa światło. Dlatego tak istotne są duże przeszklenia, przez które do wnętrza wpada dużo światła dziennego. Wnętrza są dzięki temu dobrze doświetlone i wydają się większe. W takich aranżacjach rzadko mamy do czynienia z dekoracjami okiennymi. Te, jeśli już się pojawią, przybierają postać lekkich firan, które mogą swobodnie opadać ku podłodze albo zostać upięte w atrakcyjny sposób. Zdarza się, że tkaniny przesłaniają okna tylko częściowo, wpuszczając w ten sposób do wnętrza więcej światła. Nie koniecznie muszą to być firany. Zamiast nich zobaczymy też rolety rzymskie albo zawieszone solo zasłony. Najczęściej jednak okna pozostają niczym nieosłonięte.

Stonowana, jasna kolorystyka

Niezwykle istotną rolę w nowoczesnych wnętrzach odgrywa kolorystyka. W dużym stopniu to ona wpływa na odbiór wizualny wnętrza. Podstawę stanowi tu kolor biały, przez co wiele osób uważa, że nowoczesne wnętrza są zimne. Jednak dominujący biały może stanowić doskonałe tło dla sporej palety innych barw. Wśród nich może pojawić się kolor szary, beżowy, a nawet czerń. Ten ostatni kolor nie może jednak występować w zbyt dużej ilości. Zdecydowanie lepiej, jeśli będzie występować w dodatkach. Dzięki temu cała aranżacja nabierze atrakcyjnego, eleganckiego wyglądu. Poza tym w nowoczesnych wnętrzach spotkamy też jasne, pastelowe kolory. Te odważniejsze, bardziej wyraziste kolory jak pomarańczowy, czerwony, czy zielony pojawiają się jako nieliczne detale, których zadaniem jest ożywienie wnętrza.

Aranżując pomieszczenie w nowoczesnym stylu, należy pamiętać o doborze odpowiednich mebli, opraw oświetleniowych i dodatków. Niezwykle ważne jest zachowanie umiaru w ilości wprowadzanych do wnętrza elementów, co pozwala zachować harmonijny i minimalistyczny wygląd.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Azzardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge