Klimatyzacja w domu – dlaczego warto ją zainstalować?

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Powróciły letnie upały. Choć wszyscy wyczekujemy pięknej, słonecznej pogody, to w domowym zaciszu zazwyczaj wolimy utrzymywać standardową temperaturę. Aby zapewnić sobie i bliskim optymalne warunki do codziennego funkcjonowania, przydaje się nowoczesna i wydajna klimatyzacja w domu. Coraz szersze grono osób prywatnych wprowadza takie urządzenia do swoich domów. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy naprawdę są warte zakupu.

Klimatyzacja w domu – na zmorę zmora codziennego funkcjonowania, czyli upał

Sezon letni zaczyna z roku na rok wita nas coraz większymi upałami. Pobijamy kolejne rekordy, a większość z nas z trudem znosi wysokie temperatury. Choć cieszą nas w trakcie wakacyjnych wyjazdów, to podczas codziennego funkcjonowania bywają męczącym i irytującym problemem.

Utrzymująca się przez długi czas wysoka temperatura w domu potrafi być wręcz niebezpieczna dla osób przebywających w takich warunkach. Powoduje bowiem nieustanne przegrzanie organizmu. U zdrowych ludzi prowadzi do stanu chronicznego zmęczenia oraz problemów ze snem. Potrafi jednakże spowodować również nasilenie objawów chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Niekiedy przyczynia się także do kłopotów z oddychaniem, gdyż podrażniają górny odcinek układu oddechowego.

Wyjściem z sytuacji staje się wówczas wydajna klimatyzacja w domu.

Nowoczesna klimatyzacja w domu – jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

W zależności od indywidualnych potrzeb można wybierać spomiędzy mocno zróżnicowanych typów klimatyzerów.

Podstawowe kryterium podziału zakłada rozróżnienie wynikające z ilości modułów konstrukcyjnych. Dzieli się je na rozwiązania SPLIT i MULTI-SPLIT. Co to oznacza?

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednym elementem we wnętrzu i drugim umieszczonym na zewnątrz. W wariancie MULTI do jednego modułu zewnętrznego może być podpiętych aż pięć urządzeń we wnętrzu. Dzięki temu zapewnia się komfortowe warunki we wszystkich domowych pomieszczeniach.

W zależności od indywidualnych preferencji można zainstalować urządzenia ścienne, ścienno-przysufitowe, kasetonowe, kanałowe lub przypodłogowe. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu bez trudu udaje się zainstalować klimatyzację w każdej przestrzeni.

Dla osób, które potrzebują mieć dostęp do klimatyzacji w pomieszczeniach, w których nie ma stosownych instalacji albo też są to wnętrza użytkowane sezonowo, można zastosować klimatyzery przenośne, na kółkach, znacząco ułatwiających ich przemieszczanie.

Dlaczego warto używać klimatyzacji w domach?

Podstawową zaletą klimatyzacji w warunkach domowych jest zapewnienie optymalnej temperatury o każdej porze roku. Bez względu na upały panujące na zewnątrz możemy utrzymywać 22 stopnie Celsjusza w każdym domowym pomieszczeniu.

Warto dodać, że nowoczesna klimatyzacja w domu pozwala nie tylko na chłodzenie wnętrza, ale także dogrzewanie go. Przydaje się to zwłaszcza w okresie jesiennym lub wiosennym, gdy nie chcemy lub nie możemy wykorzystać podstawowego systemu grzewczego.

Nie zapominajmy także o dodatkowych funkcjach nowoczesnych klimatyzacji. Wiele modeli posiada moduły kontrolujące wilgotność oraz poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Równocześnie mogą je osuszać, nawilżać oraz oczyszczać, aby zapewnić optymalne warunki. Bywa to szczególnie korzystne we wnętrzach, w których żyją alergicy oraz małe dzieci wrażliwe na zmiany jakości powietrza.

Jakie wady miewają domowe klimatyzacje? Podstawowym problemem, którego obawiają się osoby, pragnące zainstalować klimatyzację, są oczywiście wysokie opłaty. Nowoczesne systemy należą jednak do rozwiązań energooszczędnych. Jeśli więc odpowiednio dobierzemy moc klimatyzacji do gabarytów pomieszczenia, możemy liczyć na to, że koszt będzie stosunkowo niewielki.

Sporo trudności pojawia się także przy montażu klimatyzacji. Warto zlecić go profesjonalnej ekipie. W wielu budynkach planuje się obecnie instalacje chłodzącą już na etapie budowy. Pozwala to na znaczące obniżenie kosztów. Nie trzeba bowiem rozkuwać ścian i prowadzić poważnych prac remontowych w już zaaranżowanych wnętrzach.

Klimatyzacja w domu – czy warto?

Największym mankamentem związanym z opisywanym urządzeniem są zazwyczaj kwestie ekonomiczne. Trzeba jednak zauważyć, że klimatyzacja w domu przynosi komfort termiczny, pomaga kontrolować jakość powietrza, filtrować je i nawilżać, zapewniając dobre warunki do życia nawet dla osób z alergiami wziewnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge