Lampa do małego salonu

Salon bywa uznawany za serce domu lub mieszkania. To w nim skupia się życie wszystkich domowników, do niego zaprasza się zazwyczaj gości na mniejsze albo większe przyjęcia. Salon stanowi zatem przestrzeń typowo rekreacyjną, która wymaga uwagi, aby dobrze spełniała swoją rolę. Jednym z kluczowych sposobów na zapewnienie optymalnych warunków w salonie jest wprowadzenie do niego właściwego oświetlenia. Co zrobić jednak, gdy nie dysponujemy wielkim metrażem, a chcemy praktycznie i efektownie oświetlić mały salon?Istnieje kilka praktycznych tricków, które przedstawimy poniżej. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Salon – oświetlenie dopasowane do funkcji

Oświetlenie zawsze musi być dostosowane do funkcji, którą ma spełniać. Salon nie stanowi pod tym względem wyjątku.

Jakie zatem lampy powinny się w nim bezwzględnie znaleźć? W pokoju dziennym potrzebujemy punktów oświetleniowych, które gwarantują bezpieczne przemieszczanie się o każdej porze dnia i nocy. Dlatego przydają się sufitowe lampy do oświetlenia głównego. Oprócz nich oczywiście stosuje się także oświetlenie strefowe oraz zadaniowego. Wiele osób przecież lubi zaszyć się w salonie z dobrą książką, a lampa stojąca podłogowa zapewnia wystarczającą ilość światła do swobodnego czytania.

Nie zapominajmy jednak o tym, że salon to miejsce reprezentacyjne. Warto zatem pomyśleć o punktach świetlnych, które nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale także stają się przyciągającą wzrok dekoracją. Dzięki temu łączymy przyjemne z pożytecznym, co w niewielkich salonach bywa wielką korzyścią.

Mała przestrzeń – jakie typy lamp sprawdzają się najlepiej?

O ile w dużych salonach możemy pozwolić sobie na okazałe lampy, to w małych teoretycznie możliwości są znacząco ograniczone.

Jakie zatem oprawy warto zamontować w małym salonie? Podstawą najczęściej są lampy sufitowe. Bez nich przecież nie da się swobodnie poruszać po pomieszczeniu, nie narażając się na nieprzyjemne i często bolesne potknięcia.

Co zatem warto wykorzystać? Sporą popularnością cieszą się praktyczne oczka wpustowe. Ich wielką zaletą są niewielkie rozmiary oraz fakt, że niemal płasko przylegają do powierzchni ściany lub sufitu. Dzięki temu nie ograniczamy cennego metrażu. Dodatkowo oczka wpustowe idealnie nadają się niemal do każdego pomieszczenia, zwłaszcza gdy zastosujemy większą ilość opraw. Pozwalają równomiernie doświetlić całe wnętrze, bez pozostawiania ciemnych kątów i zakamarków.

Nie zapominajmy też, że choć tego typu oprawy zazwyczaj są niewielkie, to potrafią być naprawdę dekoracyjne i dopasowane do wszystkich modnych tendencji stylistycznych. Łatwo znajdziemy modele z metalu wypolerowanego na wysoki połysk, które wpisują się w style nowoczesne lub art déco. Zdarzają się ozdobne produkty, wysadzane kryształkami, sprawdzające się w mocno dekoracyjnych przestrzeniach glamour.

Drugim popularnym typem lamp do małych salonów są plafony. Przylegają płasko do sufitu, dzięki czemu łatwo oświetlamy większą przestrzeń bez ograniczania komfortu przemieszczania się. Tego typu produkty bywają mocno zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie model dostosowany do swoich oczekiwań.

A co z lampami stojącymi? Przydają się nawet w najmniejszych salonach, budując nastrój i zapewniając niezbędne oświetlenie zadaniowe. Warto szukać modeli smukłych, na długich ramionach, pozwalających na regulowanie długości oraz kąta ustawienia lampy. Dzięki temu optymalnie dopasowujemy ilości światła oraz doświetlanie różnych przestrzeni – w zależności od bieżących potrzeb użytkowników.

Lampa jako dekoracja

Wykorzystanie ciekawych opraw oświetleniowych to także fenomenalny sposób na wprowadzenie dekoracji do małych salonów, w których mamy mocno ograniczone możliwości aranżacyjne.

Często z pomocą praktycznych produktów oświetleniowych buduje się konkretny charakter i styl miejsca. Świetną dekoracją staje się właśnie wspomniana wcześniej lampa stojąca. Uroku dodają także lampy sufitowe o ciekawym designie.

Stawiajmy na produkty oświetleniowe należące do jednej linii. Dzięki temu cała przestrzeń będzie prezentować się spójnie i estetycznie, a przy tym zapewni wystarczającą ilość światła do wykonywania wszystkich niezbędnych czynności.

Lampa do małego salonu – funkcjonalność i ozdobność

W małych salonach lampy zazwyczaj pełnią podwójną rolę. Zapewniają konieczną ilość światła oraz dekorują. Warto zatem dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich modeli, które określą charakter naszej przestrzeni życiowej.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Azzardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge