Lampa podłogowa w sypialni – pomysł na ciekawe i funkcjonalne wnętrze

Sypialnia to miejsce relaksu, odpoczynku, wyciszania się przed snem i zapominania o troskach codziennego dnia. Tutaj pozwalamy sobie na popołudniową drzemkę lub samotne chwile z książką w ręku. Potrzebujemy zatem miejsca przytulnego, przyjaznego, ciepłego, lecz również funkcjonalnego.

W urządzaniu praktycznej i estetycznej sypialni niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Wśród rozmaitych modeli lamp, ciekawą propozycją są konstrukcje podłogowe. Dlaczego warto na nie postawić właśnie tutaj? Jak dobrać lampę podłogową, aby właściwie spełniała swoje funkcje i była ozdobą?

Lampa podłogowa jako oświetlenie główne

W każdym pomieszczeniu i przestrzeni niezbędne jest oświetlenie główne. To ono przydaje się za dnia, gdy nie możemy liczyć na wystarczający dostęp światła naturalnego. Jego zadaniem jest równomiernie oświetlenie całego pomieszczenia, aby wygodnie korzystać z całej dostępnej przestrzeni.

Na oświetlenie główne najczęściej wybieramy konstrukcje wiszące, lecz w sypialni warto pomyśleć o zastąpieniu klasycznej propozycji nieco ciekawszą – lampą podłogową. Może ona doskonale spełniać funkcje oświetlenia głównego, jeśli posiada duży klosz i światło skierowane ku górze. Wystarczy odpowiednie miejsce ustawienia, a nawet wybór więcej niż jednej lampy podłogowej, by uzyskać funkcjonalne wnętrze. Modele nadające się do tego celu można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl.

Zamiast kinkietu i lampki nocnej

W sypialni tuż obok łóżka przeważnie znajdujemy miejsce dla stolika nocnego. Ustawiamy na nim lampkę nocną bądź tuż nad meblem zawieszamy kinkiet ścienny. Dzięki temu możemy swobodnie wyjść do toalety w porze nocnej, ale nie budząc osoby śpiącej obok. Delikatna poświata przydaje się również podczas wieczornego czytania przed snem bądź oglądania telewizji.

Czy musi to być kinkiet lub lampka nocna? Niekoniecznie! Wystarczy postawić na lampę podłogową, która poza głównym źródłem światła posiada niewielki punkt świetlny umieszczony na końcu giętkiego ramienia. Zyskujemy model 2 w 1 – nadający się jako oświetlenie główne oraz punktowe. To propozycja nawet do niewielkich sypialni, bo jedna konstrukcja zastępuje dwie klasyczne lampy.

Dekoracja i przytulna atmosfera

Dzięki lampie podłogowej można uzyskać oryginalną aranżację sypialni. Mamy bowiem do czynienia z oświetleniem o walorach dekoracyjnych. Co więcej, producenci proponują tak dużą różnorodność lamp podłogowych, że ich dobór do najbardziej wyszukanych i nietypowych wystrojów nie stanowi najmniejszego problemu.

Ozdobny model wraz z blaskiem ciepłego światła stworzy przytulną atmosferę. Posłuży do urządzenia wnętrza klimatycznego i sprzyjającego odpoczynkowi.

Jak wybierać?

Najważniejsze są nasze potrzeby i gusta, lecz pamiętajmy o podstawowych zasadach dobierania oświetlenia. Aby aranżacja sypialni była spójna i harmonijna, postawmy na model podłogowy, który wraz z innymi lampami będzie łączył choć jeden wspólny element, np. kolor, styl lub materiał. Nie przesadzajmy również z dekoracyjnością oświetlenia, bo w sypialni nie powinno nas nic rozpraszać.

W małym pomieszczeniu postawmy na skromniejsze i mniej obszerne konstrukcje. W przestronnej sypialni nie bójmy się rozmiarów, a nawet zastosowania kilku punktów świetlnych w formie lamp podłogowych. Jednym słowem – szukajmy równowagi.

Jeśli zależy nam na sypialni, która nie będzie zwyczajna, lecz wyjątkowa pod względem estetyki, a do tego nie braknie jej funkcjonalności, postawmy na lampę podłogową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge