Lampy młodzieżowe – co zainteresuje młodego człowieka?

Nowoczesne lampy młodzieżowe to najczęściej proste konstrukcje, które mogą zagościć zarówno na suficie, ścianach, jak i podłodze. Nastolatkowie mają swój własny świat, często zmieniają zainteresowania i wręcz wyprzedzają rynkowe trendy. Są jednak takie elementy, które sprawdzą się zawsze i wszędzie, niezależnie od pasji, wieku i płci.

Jak zatem dobrać lampę do przestrzeni tworzonej z myślą o młodym człowieku? Co najbardziej przypadnie do gustu wymagającemu odbiorcy?

Lampy młodzieżowe – funkcjonalność to podstawa

Pokój nastolatka najczęściej jest podzielony na strefy. Znajduje się tu miejsce do nauki, rozrywki oraz relaksu. Innego światła wymaga przestrzeń, w której znalazło się biurko, powierzchnia wyznaczona do rozrywki, w tym spędzania czasu ze znajomymi, a jeszcze innego ta, w której ustawiono łóżko.

Jedno jest pewne – w każdej z tych stref liczy się funkcjonalne oświetlenie. Wybieramy zatem na samym początku zgodnie z ogólnymi zasadami dobierania lamp.

Na suficie powinna się znaleźć konstrukcja, która równomiernie rozprasza światło po całym pokoju, pozwalając na jego komfortowe użytkowanie. W tej roli sprawdzą się proste i minimalistyczne lampy młodzieżowe. Lepiej zrezygnować z żyrandoli, które zwykle są dość obszerne, ozdobne i kojarzą się z wnętrzami eleganckimi, glamour lub retro. Młodym ludziom najczęściej nie odpowiadają pod względem estetyki.

Na biurku musi się znaleźć miejsce na klasyczną lampkę biurkową. Jej zadaniem jest oświetlenie zadaniowe. Precyzyjne rozświetlenie blatu biurka. Tutaj można korzystać z konstrukcji o elastycznych, giętkich ramionach, aby dostosować kierunek padania światła. Sprawdzi się także lampa posiadająca dwa źródła światła – jedno stałe, drugie z ruchomym punktem świetlnym, doskonałe do wykonywania prac wymagających precyzji.

Część sypialniana to konieczność zastosowania oświetlenia ułatwiającego wyciszenie się przed snem, a następnie zasypianie. W małym pokoiku, gdzie światło z lampy głównej dochodzi do tej strefy, wystarczy boczne doświetlenie. Może to być zatem typowy kinkiet lub plafon spełniający tę rolę. Jeśli zaś pokój nastolatka jest na tyle duży, że oświetlenie poszczególnych stref nie nakłada się na siebie, do kinkietu lub niewielkiej lampki ustawionej na stoliku nocnym, przyda się dodatkowy punkt świetlny. Należy go zamontować w centralnym punkcie sufitu strefy sypialnianej.

Dekoracyjne lampy młodzieżowe

Pokój nastolatka powinien być dopasowany pod względem aranżacji do gustów młodego człowieka. Mogą w nim zatem zagościć tapety, ozdoby i inne elementy wyposażenia, które nawiązują do zainteresowań. Jeśli pasje nie są jednak dokładnie sprecyzowane, wystarczy ulubiony kolor lub wzór, by młody człowiek poczuł, że jest to jego indywidualna, prywatna przestrzeń.

Estetyka w tym miejscu ma ogromne znaczenie, lecz dostępna przestrzeń nie zawsze pozwala na zastosowanie wymarzonych elementów dekoracyjnych. Rozwiązaniem są ozdobne lampy młodzieżowe. Te, które właśnie kształtem, kolorem czy detalami oddają charakter całej przestrzeni, a być może nawiązują do dopiero kształtujących się zainteresowań nastolatka.

Najmodniejsza propozycja?

Wśród najmodniejszych propozycji można znaleźć lampy podłogowe. Funkcjonalne, nadające się na światło główne i zadaniowe. Fajnie podkreślające wybraną strefę pokoju nastolatka. Tego typu lampy młodzieżowe to sposób na uzupełnienie przemyślanego wystroju wnętrza. Dostępność wielu modeli pozwala na wybór ciekawej propozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge