Lampy w stylu industrialnym – za co je kochamy

Lampy w stylu industrialnym - za co je kochamy

Loftowe wnętrza wymagają zdecydowanie innego podejścia od architekta niż aranżacje nowoczesne czy skandynawskie. Doskonale odzwierciedlają to lampy w stylu industrialnym, które często charakteryzują się nie tylko minimalizmem i prostotą, ale są wręcz nadgryzione zębem czasu. To sprawia, że stają się naprawdę wyjątkowe, niepowtarzalne, godne uwagi. Pomimo drobnych mankamentów, takich jak wgniecenia, czy zarysowania potrafią świetnie prezentować się we wnętrzu, a jeśli rzeczywiście pochodzą ze starych fabryk, czy warsztatów, stają się prawdziwymi perełkami.

Lampy w stylu industrialnym to szeroka grupa produktów zróżnicowanych pod względem designu oraz gabarytów. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały, na przykład metal, drewno, mosiądz, szkło i beton. Niekiedy w tej roli występuje naga, nieosłonięta niczym żarówka zawieszona na kablu, innym razem mamy do czynienia z cechującymi się surowym wyglądem kloszami. Przyglądając się im bliżej, możemy dostrzec, że lampy w stylu industrialnym poza minimalizmem mają też w sobie sporo uroku.

Betonowe inspiracje w różnych odsłonach

Przykładem lamp, które doskonale sprawdzą się w loftach, są oprawy z betonowymi kloszami. Współcześnie takie oświetlenie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i z chęcią wprowadzane jest nie tylko do wystroju industrialnego, ale również wnętrz utrzymanych w innych stylach. Wiele takich modeli możemy znaleźć zarówno u polskich, jak i zagranicznych producentów opraw oświetleniowych. Na tym jednak nie koniec, bo betonowe klosze można wykonać też samodzielnie. Wystarczy odrobina wyobraźni albo inspiracje, jakich nie brakuje na wnętrzarskich portalach internetowych. Betonowe lampy mogą przybierać różne formy, a surowości nadają im dodatkowo widoczne mocowania i łączenia, np. śruby. Niekiedy jednak betonowy klosz pozostaje całkowicie gładki i pozbawiony widocznych elementów mocujących, co pozwala na mocniejsze wyeksponowanie faktury materiału, z którego został wykonany.

Oprawy oświetleniowe z metalem w roli głównej

Dużą popularnością cieszą się również lampy w stylu industrialnym wykonane z metalu. Co, istotne, cechują się ogromną różnorodnością. To mogą być lampy stojące podłogowe, przeznaczone do ustawienia na biurku, lampy wiszące oraz kinkiety. Ich formy również mogą być bardzo zróżnicowane. Doskonałym przykładem loftowej, metalowej oprawy oświetleniowej jest lampa z kloszem w kształcie odwróconej misy. Wyróżnia się niezwykle prostą budową. Cechą charakterystyczną wielu takich modeli jest wystająca poza klosz żarówka. Do tej grupy zaliczymy jednak również lampę kwokę, która cechuje się nieco masywniejszą budową i widocznymi łączeniami poszczególnych elementów, a także metalową kratką, która osłania żarówkę. Kwoki jako lampy wiszące mogą doskonale sprawdzić się na przykład zawieszone nad stołem w jadalni.

Lampy w stylu industrialnym za kratką

Jeśli jednak mowa o źródle światła, które zostało osłonięte metalową kratką, to nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym typie opraw. Są to bardzo modne współcześnie oprawy, które równie chętnie co do loftów wprowadzane są też do aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim i wielu innych. Chodzi oczywiście o lampy wiszące osłonięte ażurowym, metalowym kloszem, najczęściej w kolorze czarnym. Umieszczone za nim źródło światła jest doskonale widoczne, a klosz pełni tu rolę dekoracyjną oraz chroni przed dotknięciem rozgrzanej żarówki. Wśród współcześnie produkowanego oświetlenia znajdziemy wiele tego typu opraw różniących się pod względem kształtu oraz wielkości kloszy. Alternatywą dla nich mogą być industrialne kinkiety i plafony nawiązujące stylistyką do lamp montowanych dawniej w fabrykach i warsztatach. W tym przypadku kratka przybiera zwykle jednolitą, prostą formę, a jej funkcja polega jedynie na ochronie użytkowników przed oparzeniem.

Lampy w stylu industrialnym od lat cieszą się zainteresowaniem projektantów wnętrz i inwestorów. Współcześnie coraz chętniej wykorzystuje się je nie tylko w loftach, ale także innych aranżacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge