Mieszkanie industrialne – jak je urządzić

Mieszkanie industrialne - jak je urządzić

Surowe wnętrze, minimalistyczne wyposażenie i dużo przestrzeni. Tak pokrótce można opisać mieszkanie industrialne. I choć w niedużym mieszkaniu w blokach siłą rzeczy konieczne jest wprowadzenie wielu modyfikacji i odstępstw od głównych założeń tego stylu, to przy odrobinie wysiłku jego główne cechy można zachować. O czym należy pamiętać, przygotowując taką aranżację?

Mieszkanie industrialne jest obiektem zainteresowań niejednego inwestora. Minimalistyczny i surowy styl w architekturze wnętrz przywędrował do nas zza oceanu. Tam był odpowiedzią na potrzeby ówczesnych artystów, którzy z konieczności przekształcali stare, opuszczone pomieszczenia fabryczne oraz warsztaty na swoje mieszkania i pracownie. To efekt szalejącej w tamtym okresie recesji. Styl industrialny spodobał się jednak na tyle, by zostać z nami na dłużej.

Do Polski przywędrował znacznie później i szybko zyskał popularność. U nas pierwsze lofty powstawały w Łodzi, gdzie starych poprzemysłowych pomieszczeń było bardzo dużo. Jednak obecnie mieszkanie industrialne może powstać nawet w nowym budownictwie. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej deweloperów dostrzega potrzeby i oczekiwania inwestorów.

Przestrzeń na niedużym metrażu

Zaaranżowanie loftowego wnętrza w mieszkaniu zamiast w dużym pofabrycznym albo powarsztatowym pomieszczeniu jest znacznie trudniejsze, co nie oznacza, że niemożliwe. Choć zdecydowanie mniejszy metraż i niższe pomieszczenia nie pozwolą w pełni oddać tego klimatu, jaki można uzyskać w typowym lofcie, można znaleźć sposób na to, by choć częściowo zbliżyć się do niego. Kluczem do sukcesu jest zrezygnowanie ze ścianek działowych tam, gdzie jest to możliwe i pozostawienie otwartej, wielofunkcyjnej przestrzeni. Mieszkanie industrialne pozwala na wzajemne przenikanie się wnętrz o różnych funkcjach. Dzięki temu salon swobodnie łączy się z kuchnią i przedpokojem, a niekiedy również z sypialnią. Mieszkanie staje się bardziej przestronne i daje poczucie swobody.

Mieszkanie industrialne – materiały, meble, dodatki

W loftach z założenia wystrój powinien być minimalistyczny. Cechą charakterystyczną są surowe materiały, takie jak stalowe elementy konstrukcyjne, cegła, beton, czy drewniane belki. Duże przeszklenia wprowadzają do wnętrza sporo światła i sprawiają, że pomieszczenie staje się jeszcze bardziej przestronne. Oświetlenie sztuczne to zazwyczaj cechujące się surowością lampy z typowymi dla tego stylu, loftowymi kloszami albo całkowicie ich pozbawione, czyli przybierające postać żarówki zawieszonej na gołym kablu.

Wyposażenie wnętrza ogranicza się do minimum. Pojawiają się wyłącznie te meble i sprzęty, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Nie ma tu miejsca na przepych i wprowadzanie niepotrzebnych bibelotów. Wszystkie elementy mają prostą formę i są pozbawione elementów dekoracyjnych. Również ilość ozdób jest niewielka. To może być ścienny plakat albo pasujący do industrialnego wnętrza obraz.

Mieszkanie industrialne można urządzić, wyszukując mebli i innych elementów wyposażenia na targach staroci, aukcjach internetowych albo “zaprzyjaźnionych” strychach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge