Mieszkanie w stylu industrialnym – surowo ale wygodnie

Mieszkanie w stylu industrialnym - surowo ale wygodnie

Minimalizm, surowe materiały, ograniczona kolorystyka i przestronne wnętrza. Tym charakteryzuje się mieszkanie w stylu industrialnym. Skromne, a jednocześnie postrzegane jako symbol wyszukanego smaku i nieskrępowanej swobody stało się celem wielu inwestorów.

Mieszkanie w stylu industrialnym wzorowane na trendach, które przyszły do nas z zachodu, dziś aranżowane jest w ten sposób z zupełnie innych pobudek, niż te, które towarzyszyły użytkownikom tych wnętrz w przeszłości. Dawniej powstały z konieczności, współcześnie stały się sposobem na wyróżnienie oraz zamieszkanie w oryginalnym otoczeniu.

Jak powstał styl industrialny?

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał w latach 50. w okresie recesji. Kiedy na rynku pojawiły się opuszczone pomieszczenia po fabrykach i warsztatach, nowojorscy artyści zaczęli wykorzystywać je na użytek własny, przekształcając w mieszkania, które często zawierały w sobie również pracownie i sale wystawowe. Takie aranżacje, nazywane loftami zyskały wówczas ogromną popularność, a najbardziej znaną było legendarne atelier Andy’ego Warhola.

W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym przyszła nieco później, bo dopiero około lat 90. W tym czasie dochodziło do przekształceń wielu zakładów i fabryk, a w konsekwencji do ich likwidacji. Najwięcej loftów zaczęło powstawać w Łodzi, która obfitowała w takie obiekty.

Mieszkanie w stylu industrialnym i jego charakterystyka

Każdy styl wnętrzarski ma swoje charakterystyczne cechy, które pozwalają go odróżnić od innych aranżacji. Jedne z nich są bardzo wyraziste, inne nieco mniej, przez co wyraźnie różnice między różnymi stylami mogą się zacierać. Styl industrialny zdecydowanie należy do tych pierwszych. Trudno pomylić go z jakąkolwiek inną aranżacją, nawet jeśli ta wykorzystuje podobne materiały.

Wnętrza w stylu industrialnym z założenia mają być jasne, przestronne i minimalistyczne. Nie ma tam miejsca na przepych, czy nadmierna ilość mebli albo dodatków. Ogromne znaczenie ma przestrzeń, dlatego mamy do czynienia z otwartymi wnętrzami, gdzie salon przechodzi naturalnie w kuchnie, a niekiedy także w sypialnię oraz światło – stąd ogromne przeszklenia, których nie brakowało w starych pofabrycznych budynkach. Charakterystyczne jest też eksponowanie naturalnych elementów konstrukcyjnych budynku. Widoczna pozostaje ceglana lub betonowa ściana, stalowe pręty, rury itp.

Współczesne mieszkanie w stylu industrialnym może powstać również w nowym budownictwie. Znając trendy panujące na rynku wielu deweloperów kusi wnętrzami w stylu loftowym z otwartym planem z wykorzystaniem naturalnych, nadających całej stylistyce surowości materiałów.

Pomimo tego, że współczesne lofty są skromne i minimalistyczne dzięki wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań oraz mebli pozostają wygodne w użytkowaniu. Atutem jest brak sztucznych materiałów oraz nadmiaru sprzętów i elementów dekoracyjnych. Mieszkanie w stylu industrialnym to nie chwilowa moda, ale trend, który już od dłuższego czasu utrzymuje się na rynku i wzbudza zainteresowanie inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge