Nowoczesne lampy ogrodowe – estetyka i funkcjonalność

Nowoczesne lampy ogrodowe - estetyka i funkcjonalność

Jak zaplanować przestrzeń wokół domu? – Odpowiedzi jest tyle, ilu zainteresowanych tematem. Z pewnością jednak większość osób zgodzi się, że powinny w niej zagościć nowoczesne lampy ogrodowe. Ich rola nie ogranicza się do nadania przestrzeni atrakcyjnego wyglądu. W rzeczywistości zadań, jakie im przypisujemy, jest znacznie więcej.

Nowoczesne lampy ogrodowe mogą przybierać różne formy – od montowanych na elewacji budynku kinkietów, po najazdowe oczka, które umieszcza się na podjeździe albo w tyczonych na terenie działki ścieżkach. Choć czasem mogą wyglądać bardzo niepozornie, ich rolę jako elementu, który poprawia funkcjonalność przestrzeni wokół domu trudno przecenić.

Nowoczesne lampy ogrodowe na tarasie

Przestrzeń wypoczynkowa koło domu powinna stwarzać komfortowe warunki do przebywania w ogrodzie w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. Dlatego aranżując ją, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygodne meble wypoczynkowe, ale także na odpowiednie oświetlenie przestrzeni. Oprawy oświetleniowe można wprowadzać do ogrodu w różnej ilości i montować je w rozmaity sposób. To mogą być zawieszone na tarasie girlandy, lampiony albo inne lampy wiszące. Doskonale sprawdzą się też ustawione na tarasie, bardzo modne w ostatnich latach lampy – kule. Alternatywą dla oświetlenia elektrycznego będą lampy solarne, latarenki albo świece. Możliwości zagospodarowania tarasu przy pomocy oświetlenia jest naprawdę wiele.

Sposób na oświetlenie budynku

Nowoczesne lampy ogrodowe to również te, które możemy montować na ścianie budynku. Efektownie kinkiety mają różne kształty i rozmiary – od bardzo prostych, po wyszukane, wręcz futurystyczne. W zależności od potrzeb mogą oświetlać znaczną przestrzeń przed domem albo emitować wąską wiązkę światła skierowaną ku dołowi, do góry lub w obie strony. W ten sposób po zmroku nadają budynkowi atrakcyjnego wyglądu.

Kinkiety mogą być montowane na wszystkich ścianach budynku albo tylko tych najbardziej reprezentacyjnych, czyli zazwyczaj wyeksponowanych od strony wjazdu na posesję.

Ścieżki w ogrodzie

Aranżując przestrzeń ogrodu, nie powinniśmy zapominać o oświetleniu ścieżek lub innych przestrzeni, po których będziemy się poruszać. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Duży wybór opraw oświetleniowych, którymi można się posłużyć, daje inwestorom szansę do wykazania się inwencją. Zazwyczaj mamy do czynienia z montażem elektrycznych słupków oświetleniowych, opraw montowanych w bruku albo ustawionych wzdłuż ścieżek lamp solarnych. Zdarza się jednak, że inwestor stawia na bardziej wyszukane rozwiązania i tworzy niezwykłe sceny świetlne albo iluminacje roślin. W ten sposób nie oświetla samej ścieżki, ale większy teren, budując jednocześnie w ogrodzie klimatyczny nastrój.

Aranżacja ogrodu może przybierać różne formy. Sposób zagospodarowania zależy między innymi od zaangażowanych środków finansowych, gustu oraz oczekiwań inwestora, a także stylu architektury samego budynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że bez względu na to, jak zostanie urządzona jego przestrzeń, nowoczesne lampy ogrodowe powinny stanowić jej ważny element.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge