Nowy dom – przemyśl oświetlenie na etapie projektowania

Planując budowę domu czeka nas sporo formalności do załatwienia, ale i szukanie ekipy, która kompleksowo zajmie się realizacją. Etap projektowania jest trudny, bo wymaga uwzględnienia mnóstwa elementów, w tym oświetlenia. Planowanie, gdzie i jakiego rodzaju lampy zostaną zastosowane, jest konieczne podczas projektowania, bowiem od tego zależy, w jaki sposób będzie poprowadzona instalacja elektryczna. O czym trzeba pamiętać planując oświetlenie?

Światło naturalne i światło sztuczne

Stolarka okienna spełnia bardzo ważne funkcje w domu. Jej zadaniem jest ograniczenie ucieczki ciepła oraz zapewnienie komfortu przebywania w domowych wnętrzach. Dobieramy ją również w taki sposób, aby odpowiadała architekturze domu oraz estetyce, jaka będzie widziana we wnętrzach. Dzięki oknom zapewnia się ponadto dostęp światła naturalnego. Im więcej wpada go do pomieszczeń, tym lepiej. Przy takim świetle pracuje się i odpoczywa najlepiej. W naszym położeniu geograficznym, niestety, w ciągu dnia stosunkowo krótko cieszymy się światłem słonecznym, musimy więc korzystać z oświetlenia sztucznego.

Dzięki lampom, które stanowią dodatkowe źródła światła, możemy uczyć się, pracować, wypoczywać i sprzątać w porze wieczorowej. Nocą zaś nie mamy problemu z bezpiecznym poruszaniem się po całym domu, aby dotrzeć chociażby do łazienki. Lampy są nam zatem niezbędne do codziennego, zwyczajnego życia. Nie da się ukryć, że ich zadania sprowadzają się również do dekorowania. W końcu światło może eksponować najciekawsze elementy wystroju, maskować niedoskonałości architektoniczne. Odpowiada ponadto za atmosferę tworzoną we wnętrzu.

Przemyślane miejsca montażu i liczba źródeł światła

Na początku trzeba przemyśleć, gdzie będzie montowane oświetlenie. Pod uwagę bierzemy nie tylko pomieszczenia wewnątrz domu, ale i część zewnętrzną. Musimy bowiem bezpiecznie się poruszać po wszystkich pokojach, a także ciągach komunikacyjnych, którymi są korytarze, ale i po całej posesji.

Lokalizacja gniazdek zależna będzie również od ilości źródeł światła, na którą się zdecydujemy. Jak to obliczyć? Przede wszystkim w każdym pomieszczeniu powinny się znajdować trzy rodzaje oświetlenia: główne, kierunkowe i dekoracyjne. Tę ilość wystarczy pomnożyć przez liczbę pomieszczeń, które znajdą się w domu. Uwaga! W inny sposób będziemy oświetlać małe lub duże pokoje. Odmiennego sposobu oświetlenia wymagają przestrzenie o specjalnym przeznaczeniu, chociażby garaż, piwnica czy strych. Projekt pozwala uzyskać ogląd na to, jak dużo światła będzie trzeba zapewnić w danym miejscu.

Oszczędnie

Budowa nowego domu to kolosalny wydatek. Jeśli szukamy miejsca na oszczędności, postawmy na oświetlenie energooszczędne. Doskonale w tej roli sprawdzą się LED-owe źródła światła. Nadają się one do zastosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz wokół domu. Pobierają niewiele prądu, nie nagrzewają się i oferują najdłuższą żywotność spośród dostępnych źródeł światła.

Niezależnie jednak od tego, czy stawiamy na LED-y, inny lub mieszany sposób oświetlania, pamiętajmy o tym, by nie kierować się zasadą, że im więcej, tym lepiej. Zbyt duża liczba punktów świetlnych nie przyniesie efektu jaśniejszych i bardziej komfortowych pomieszczeń, za to odbije się negatywnie na estetyce, a przede wszystkim rachunkach za prąd.

Przemyślmy sposób oświetlenia domu, ogrodu oraz całego wnętrza tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Dzięki temu zyskamy czas na dobór odpowiednich lamp, planowanie ich montażu, a także kwestie dekoracyjne, by również aranżacja była odzwierciedleniem naszych potrzeb i gustów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge