Ogrzewanie kominkowe – wady i zalety

Ogrzewanie kominkowe - wady i zalety

Jednym z podstawowych mediów dostarczanych do budynków mieszkalnych jest ciepło. Instalacje grzewcze mogą przybierać różną formę i działać na różnych zasadach. Ogrzewanie domu kominkiem cieszy się dużym zainteresowaniem i stanowi alternatywę dla ogrzewania gazowego, elektrycznego i pieców węglowych. Nie tylko skutecznie podnosi we wnętrzu temperaturę, ale wprowadza też przyjemny klimat, dzięki czemu chętnie gromadzą się wokół niego wszyscy domownicy.

Od tego, na jaki system grzewczy zdecyduje się inwestor, będzie zależeć rodzaj paliwa, które wykorzystuje się do ogrzewania. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę koszty początkowe związane z zakupem urządzenia grzewczego oraz wykonaniem instalacji, jak i późniejsze, związane z jego eksploatacją i wynikające z ceny paliwa.

Ogrzewanie domu kominkiem – miejscowo czy centralnie?

Współcześnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór ogrzewania kominkowego. To może być rozpatrywane w dwóch kategoriach: ogrzewania, które pełni część systemu centralnego i zaopatruje w ciepło, a niekiedy również w ciepłą wodę kilka pomieszczeń w budynku albo ogrzewania miejscowego, które nie jest podłączone do większej instalacji, ale ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku kominek może jednocześnie stanowić element o charakterze rekreacyjnym, przy którym bardzo przyjemnie spędza się czas w chłodne wieczory.

Ogrzewanie kominkowe – poznaj jego zalety

Ogrzewanie domu kominkiem ma naprawdę sporo atutów. Jednym z nich może być brak kosztów związanych z wykonaniem instalacji rozprowadzającej ciepło po całym budynku. Dotyczy to jednak tych rozwiązań, które zakładają, że kominek zostanie potraktowany jako miejscowe źródło ciepła. Koszty takie będą konieczne do poniesienia, jeśli inwestor chce wykonać kominek z płaszczem wodnym. Warto też zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie domu kominkiem jest stosunkowo tanim i ekologicznym rozwiązaniem. Co więcej, kominek ma walory dekoracyjne. Umiejscowiony w pomieszczeniu o charakterze reprezentacyjnym wpływa na jego atrakcyjność. Pozwala też na budowanie klimatycznego nastroju i przytulnej atmosfery. Z tego powodu równie dobrze sprawdzi się w sypialni. Przesiadywanie przy nim w chłodne, zimowe wieczory staje się prawdziwą przyjemnością.

Kominek zainstalowany w jednym z pomieszczeń mieszkalnych, najczęściej w salonie, nie wymaga wydzielenia dodatkowej przestrzeni w postaci osobnej kotłowni. To natomiast daje inwestorowi sporą oszczędność. Jego obecność staje się nieoceniona, gdy domownicy wracają  zmarznięci lub przemoczeni. Wystarczy w nim rozpalić i ogrzać się w jego cieple, spożywając przy tym gorącą herbatę z dodatkiem soku malinowego, by ograniczyć ryzyko przeziębienia.

Ogrzewanie kominkowe i jego wady

Ogrzewanie domu kominkiem ma sporo zalet, ale niestety nie jest też wolne od wad. Warto je znać, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie. Jedną z nich jest ograniczenie przestrzeni użytkowej pomieszczenia mieszkalnego. Koleją obecność zanieczyszczeń takich jak popiół i dym w salonie. Można je ograniczyć pod warunkiem umiejętnego rozpalania w kominku, nie da się ich jednak całkowicie wyeliminować. Zanieczyszczenia mogą też wynikać z konieczności składowania drewna przeznaczonego na opał w salonie. Pozostają po nim nie tylko zabrudzenia, ale również owady, które w nim żyły. Ogrzewanie domu kominkiem wymaga systematycznego opalania drewnem bez możliwości jego automatyzacji. To oznacza, że jeśli domownicy wyjadą, dom będzie nieogrzewany.

Jak witać, ogrzewanie domu kominkiem ma sporo zalet, ale nie jest też wolne od wad. Pomimo wszystko cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, do których przemawia możliwość relaksu w cieple jego płomieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge