Ogrzewanie na podczerwień – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie na podczerwień - co warto o nim wiedzieć

Jedną z najistotniejszych kwestii, jakie musi rozważyć inwestor, decydując się na budowę domu, jest wybór systemu grzewczego. Jeszcze do niedawna sporym zainteresowaniem cieszyło się ogrzewanie gazowe. Jednak ostatnie podwyżki cen gazu mogą  ten trend odwrócić. Jakie inne możliwości czekają na osoby stojące przed taką decyzją?

Jak się okazuje, mądrą alternatywą może być ogrzewanie na podczerwień. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które działają na takiej właśnie zasadzie i które z chęcią są wybierane zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i przeznaczonych na cele komercyjne.

Na czym polega ogrzewanie podczerwienią?

Choć większość osób doskonale wie, że istnieje coś takiego, jak promienniki podczerwieni, to jednak nie wszyscy rozumieją, na czym polega ich działanie. Dlatego warto to pokrótce wyjaśnić, by rozwiać ewentualne wątpliwości. Sposób działania promienników podczerwieni jest taki sam jak sposób działania słońca. Wyobraźmy sobie, że wychodzimy w zimowy, mroźny dzień z domu i stajemy w cieniu. Będziemy wtedy odczuwać przejmujący chłód. Wystarczy jednak, że przesuniemy się tak, by ogrzewały nas promienie słońca i od razu zrobi się cieplej. Dzieje się tak, ponieważ energia promieni słonecznych zamienia się w ciepło dopiero po napotkaniu na swojej drodze przeszkody. W tym przypadku jest nią nasze ciało. Podobnie działają promienniki podczerwieni. Emitowane przez nie promieniowanie nie ogrzewa powietrza, a ciepło uwalnia się dopiero po zetknięciu z przeszkodą. Dlatego po włączeniu takiego ogrzewania od razu będziemy odczuwać przyjemne ciepło, choć wnętrze mieszkania nie zostanie jeszcze nagrzane.

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Jak każde dostępne na rynku rozwiązanie ogrzewanie podczerwienią ma swoje plusy oraz minusy. Do jego atutów należy między innymi to, że takie ogrzewanie nie absorbuje ciepła do powietrza, a emitowane przez urządzenie fale są zamieniane na ciepło od razu po zetknięciu się z przeszkodą. Zaletą jest także to, że takie ogrzewanie nie wysusza powietrza, dlatego jest doskonałą alternatywą dla alergików. Emitowane przez promiennik podczerwieni fale rozchodzą się w pomieszczeniu w równomierny sposób – to kolejna ważna do odnotowania zaleta. Istotne jest także to, że takie ogrzewanie jest ekologiczne. Problemem może być natomiast koszt niektórych urządzeń, choć należy zaznaczyć, że te dość szybko zwracają się dzięki mniejszym wydatkom ponoszonym na ogrzewanie.

Urządzenia na podczerwień – przykłady

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń umożliwiających ogrzewanie podczerwienią. Ich przykłady można znaleźć na stronie Econovli.pl. Są to zarówno grzejniki na podczerwień przeznaczone do użytku przemysłowego, jak i elektryczne maty grzewcze i folie grzewcze. Niektóre z nich z powodzeniem mogą być stosowne przez prywatnych inwestorów w ich domach. Zamontowane jako ogrzewanie podłogowe zdecydowanie poprawią komfort cieplny we wnętrzu. Mogą być umieszczane pod drewnianym parkietem, gresem, terakotą, kamieniem oraz płytkami. Maty grzewcze mogą być również montowane jako ogrzewanie ścienne pod tynkiem, gresem, glazurą oraz płytami gipsowo-kartonowymi.

Ogrzewanie podczerwienią stanowi doskonałą alternatywę dla innych dostępnych na rynku systemów grzewczych. Jego zalety przekonują obecnie coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge