Ogrzewanie płaszczyznowe do łazienki – co warto wiedzieć?

Łazienka musi być po prostu praktyczna i wygodna, zapewniając nam przestrzeń do wykonywania szeregu codziennych zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych. To dlatego liczy się zapewnienie ciepła. Jednym ze sposobów jest ogrzewanie płaszczyznowe.

Co więcej, w łazience musi się znaleźć miejsce do szeregu zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych lub też do zrelaksowania się po długim dniu. Aby zapewnić sobie optymalne warunki w łazience w głównej mierze należy zadbać o zainstalowanie wydajnego i praktycznego ogrzewania, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały czas. W łazienkach coraz częściej oprócz standardowych kaloryferów stawia się na ogrzewanie powierzchniowe, zwłaszcza w wersji podłogowej. Dlaczego ludzie pokochali takie rozwiązanie i czy naprawdę warto wprowadzić je w naszych łazienkach? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi poniżej.

Ogrzewanie płaszczyznowe – dlaczego w łazience trzeba zapewnić cieplarniane warunki?

Ogrzewanie łazienki rządzi się swoimi prawami, które są nieco inne niż w pozostałych domowych przestrzeniach. Przede wszystkim, o ile w pomieszczeniach dziennych i sypialni powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie maksymalnie do 22 stopni Celsjusza (specjaliści zalecają jednak 18-19 stopni), to w łazience warto jednak ustawić grzanie na nieco wyższym poziomie, najlepiej na ok. 22-24 stopni.

Skąd taka dysproporcja? Wynika ona bezpośrednio z funkcji poszczególnych pomieszczeń. W łazience często przebywamy w niekompletnym stroju. A każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuł, jak wielkim dyskomfortem potrafi być wyjście z wanny lub spod prysznica, gdy w łazience jest zbyt niska temperatura.

Zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego w łazience jest szczególnie istotne w domach, w których żyją małe dzieci – szczególnie wrażliwe na drastyczne zmiany temperatur.

Ogrzewanie płaszczyznowe – nowoczesne rozwiązanie, na które warto postawić

Okazuje się, że w ostatnim czasie coraz szersze grono osób prywatnych oraz dekoratorów wnętrz z chęcią wykorzystuje w łazienkach ogrzewanie płaszczyznowe różnego typu. Skąd takie zainteresowanie?

Przede wszystkim ogrzewanie powierzchniowe jest niezmiernie praktyczne i wygodne, pozwalając na szybkie i sprawne dogrzanie całej łazienki, a następnie na sprawne utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie.

Dodatkowo zyskujemy przyjemne odczucie ciepłej podłogi, tuż po wyjściu z kąpieli, co obniża wspomniany szok temperaturowy.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest także szczególnie mile widziane w małych łazienkach, w których każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest cenny i szkoda marnować go na montowanie standardowych, dużych grzejników.

Niekiedy jako uzupełnienie do ogrzewania płaszczyznowego używa się niewielkich, elektrycznych promienników podczerwieni, które montuje się na ścianach lub sufitach, ustawiając je tak, żeby dogrzewały wybraną przestrzeń.

Różne oblicza ogrzewania podłogowego

Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • wodne,
  • elektryczne.

Ogrzewanie płaszczyznowe wodne składa się z szeregu niewielkich rurek układanych pod powierzchnią całej podłogi, później zalewanych specjalnie przygotowaną zaprawą, na której układa się dopiero podłogę właściwą. Zagęszczenie rurek zależy od poziomu ciepła, który chcemy uzyskać w danym miejscu. Całość instalacji podpina się do pompy wodnej, dostarczającej do instalacji ciepłą wodę, która przekazuje posiadane ciepło dalej – do płytek, a one do powietrza w pomieszczeniu.

Nieco prostsze w konstrukcji jest ogrzewanie płaszczyznowe elektryczne. Najczęściej występuje w formie maty lub folii, które rozkłada się na podłodze pod płytkami. Produkt podpina się do domowej instalacji elektrycznej. Nie wymaga bardziej rozbudowanych instalacji ani dodatkowego osprzętu. Sprawdza się zatem wszędzie tam, gdzie nie chcemy przeprowadzać kosztownego i wieloetapowego remontu, a zależy nam na poprawie warunków termicznych.

Ogrzewanie podłogowe – to się opłaca

Oba warianty ogrzewania płaszczyznowego (wodne i elektryczne) dają olbrzymi komfort korzystania z łazienki. Są proste w obsłudze, a przy tym umożliwiają precyzyjne sterowanie ciepłem we wnętrzu, a także długofalowe utrzymanie żądanej temperatury bez nadmiernego zużycia energii.

Ogrzewanie płaszczyznowe staje się powoli standardem, który wykorzystuje się we wszystkich nowo budowanych mieszkaniach. Warto zatem rozważyć montaż takiej instalacji również w swoim domu, żeby zbudować wygodną przestrzeń do przyjemnego relaksu dla każdego z użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge