Oświetlenie sufitowe do łazienki – sprawdź, jak je zaprojektować

Oświetlenie sufitowe do łazienki - sprawdź, jak je zaprojektować

W pomieszczeniach stosunkowo niedużych, ale stanowiących wnętrze wielofunkcyjne, szczególnej uwagi wymaga dobór właściwej lampy. Oświetlenie sufitowe do łazienki jest doskonałym przykładem tego, jak za sprawą wybranej oprawy możemy wizualnie powiększyć przestrzeń, a jeżeli dokonamy złego wyboru, optycznie ją zmniejszyć i przytłoczyć.

Większość polskich łazienek to pomieszczenia raczej niewielkie. Jak na małym metrażu pogodzić różne funkcje i dobrze oświetlić przestrzeń? Z pewnością będziemy do tego potrzebowali więcej niż jedną oprawę oświetleniową. Zacznijmy od tej najważniejszej.

Oświetlenie sufitowe do łazienki – na co się zdecydować?

Oświetlenie ogólne, czyli to, którego zadaniem jest oświetlenie całego wnętrza, może przybierać różną formę. Zdarza się, że rolę oświetlenia ogólnego pełni zamontowany na jednej ze ścian plafon. Takie rozwiązanie może się sprawdzić w naprawdę niewielkich wnętrzach. Jednak w większości łazienek inwestorzy decydują się na montaż opraw na suficie.

Oświetlenie sufitowe do łazienki montuje się w centralnej części pomieszczenia, dzięki czemu oświetlona zostaje cała przestrzeń. W przypadku łazienki o niestandardowym kształcie, z wnęką albo o wyjątkowo dużym metrażu może zachodzić konieczność montażu więcej niż jednej oprawy.

Istotną kwestią jest tutaj to, jaka oprawa zostanie zamontowana. W  niedużych pomieszczeniach rekomenduje się zazwyczaj lampy, które nie zabierają cennej przestrzeni. Doskonale sprawdzi się więc plafon albo instalacja opraw wpustowych montowanych w podwieszanym suficie. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się optycznie większe i bardziej przestronne. We współcześnie aranżowanych łazienkach coraz modniejsze stają się jednak lampy wiszące. Te należy wybierać z rozwagą, aby nie przytłoczyć nimi wnętrza. Żyrandole w łazienkach zdarzają się stosunkowo rzadko, choć również mogą w nich zagościć. Pojawiają się wtedy w klasycznych aranżacjach, w których oczywiście przypisuje się im rolę oświetlania ogólnego.

Oświetlenie strefy wokół lustra jest bezwzględnie potrzebne

Oświetlenie sufitowe do łazienki stanowi zazwyczaj tło dla innych opraw, których również nie powinno zabraknąć w funkcjonalnym wnętrzu. Bardzo istotne jest na przykład oświetlenie w okolicy lustra. Od tego, czy wybierzemy odpowiednie oprawy, będzie zależał komfort czynności higienicznych wykonywanych przed łazienkowym lustrem. Codzienny makijaż i demakijaż, golenie albo układanie fryzury będą zdecydowanie łatwiejsze, jeśli wybierzmy odpowiednią lampę.

Należy pamiętać, że oświetlenie tej strefy powinno dobrze oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Jednocześnie jednak nie może jej oślepiać, czy wywoływać dyskomfort podczas patrzenia. Doskonale sprawdzą się tu zamontowane po obu stronach lustra kinkiety. Powinny zostać umieszczone na wysokości twarzy stojącej przed lustrem osoby. Ważne jest też, by lampy miały mleczne klosze, co ograniczy u użytkowników zjawisko olśnienia.

W jaki inny sposób można oświetlić strefę lustra? Poza kinkietami po obu stronach lustra doskonale sprawdzi się tu również lampa montowana nad lustrem na całej albo prawie całej jego długości. W tym przypadku może to być kinkiet albo lampa wisząca sufitowa. Ciekawym rozwiązaniem są też lustra z wbudowaną lampą LED.

Oświetlenie strefy kąpielowej w łazience

Jak najlepiej zrelaksować się podczas kąpieli? Doskonale wpłynie na nas to, jeśli zadbamy o nastrojowe oświetlenie. Sposobów realizacji takiej przestrzeni może być naprawdę wiele. Umieszczona w cokole wanny taśma LED albo listwa oświetleniowa ułożona pomiędzy płytkami. Jako dodatek do lampy możemy zapalić też świece, włączyć relaksującą muzykę, a do wody dodać zapachowe olejki. Domową strefę SPA z dekoracyjnym, relaksującym oświetleniem można zaplanować też pod prysznicem.

Oświetlenie sufitowe do łazienki, lampa przy lustrze oraz oświetlenie strefy kąpielowej to najważniejsze oprawy, jakie powinny się pojawić w łazienkowych aranżacjach. Pamiętajmy o tym podczas remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge