Oświetlenie zewnętrzne – na co należy zwracać uwagę?

Oświetlenie zewnętrzne - na co należy zwracać uwagę

Przestrzeń wokół domu wymaga nie mniej uwagi od wystroju jego wnętrza. Warto o tym pamiętać,  zwłaszcza jeśli planujemy, że w sezonie letnim będziemy spędzać w ogrodzie sporo czasu. Nieodzownym elementem takiej przestrzeni powinno być oświetlenie zewnętrzne. Dzięki niemu nieruchomość będzie nie tylko efektownie oświetlona, ale i funkcjonalna. Poruszanie się po niej po zapadnięciu zmroku będzie niemal tak samo bezpieczne, jak w ciągu dnia.

Oświetlenie zewnętrzne jest niezwykle istotne, jeśli planujemy stworzenie aranżacji gwarantującej użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo. Z jego pomocą można też uzyskać piękne sceny świetlne, iluminację ogrodowej roślinności albo budować klimatyczny nastrój. W zależności od tego, gdzie planujemy montaż oświetlenia, różne mogą być nasze wybory podczas zakupu opraw.

Lampy dostosowane do funkcji

Jeśli przeznaczeniem lampy ma być zapewnienie bezpieczeństwa w okolicy strefy wejścia, warto zdecydować się na taką, która snop światła skieruje właśnie w to miejsce. Jeżeli natomiast inwestorowi zależy na uzyskaniu nastrojowego klimatu, może pokusić się o zakup lampy o mniejszym natężeniu światła, emitującej światło rozproszone. Różne typy opraw pozwalają na uzyskanie zróżnicowanych efektów. I tak na przykład za pomocą reflektorów można wyeksponować określone elementy ogrodowego krajobrazu. Słupki solarne doskonale sprawdzą się do oświetlenia wytyczonych na terenie ogrodu ścieżek, a kinkiety do oświetlenia elewacji budynku. Jakie inne formy może przybierać oświetlenie zewnętrzne? By się przekonać, odwiedź internetowy sklep z lampami.

Dodatkowe udogodnienia

Współcześnie oświetlenie zewnętrze stwarza szereg możliwości, o których kilka dekad temu można było tylko pomarzyć. Jedną z nich jest zastosowanie czujnika ruchu, który włączy lampę przy domu, gdy będziemy obok niej przechodzić. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, ale i wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć wygodę użytkowania nieruchomości oraz poprawę bezpieczeństwa. Czujnik ruchu przy oświetleniu może bowiem odstraszać potencjalnych intruzów. Wadą natomiast jest to, że takie oświetlenie może się uruchamiać za każdym razem, gdy w jego pobliżu pojawi się domowe zwierzę lub inne, które w nocy postanowi odwiedzić naszą nieruchomość.

Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego

Warto zdać sobie sprawę z tego, że lampy zewnętrzne charakteryzują się lepszą wytrzymałością niż oprawy przeznaczone do użytku wewnętrznego. Inne są także ich parametry. Wynika to z tego, że są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników – począwszy od nacisku sił mechanicznych po czynniki atmosferyczne. Wiatr, deszcz, śnieg, a także drobne cząsteczki pyłu i kurzu mogłyby taką oprawę uszkodzić. Zadaniem producenta jest więc zadbać, by oświetlenie spełniało odpowiednie wymogi oraz normy.

Jednym z najistotniejszych parametrów jest współczynnik IP, niekiedy określany też mianem współczynnika wodoszczelności. Stopień tego współczynnika oznacza się dwucyfrową liczbą. Pierwsza cyfra mówi nam o pyłoszczelności oprawy, a druga o wodoszczelności. Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno cechować się co najmniej współczynnikiem IP44. Jeśli oprawa nie będzie umieszczona pod zadaszeniem, a zatem bardziej narażona na bezpośrednie działanie deszczu, wilgoci i zalegającego śniegu, lepiej wybrać lampę z IP65, a w przypadku opraw umieszczonych w pobliżu basenu albo w oczku wodnym IP68.

Stylistyka opraw oświetleniowych

Wybór opraw przeznaczonych do montażu wokół domu nie może być dziełem przypadku. Niezwykle istotne jest, by ich wzornictwo zostało dopasowane do stylistyki budynku. Dzięki temu, że producenci oświetlenia dostarczają nam zróżnicowany asortyment lamp zewnętrznych, z łatwością znajdziemy takie, które wpiszą się w konkretne oczekiwania. Będą wśród nich przeznaczone do montażu na budynku kinkiety, lampy wiszące, oprawy montowane w nawierzchni brukowej, czy słupki oświetleniowe. Z ich pomocą możemy tworzyć przeróżne ogrodowe aranżacje, w których jedynym ograniczeniem pozostaje nasza wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge