Oświetlenie zewnętrzne wokół domu – jak je zaplanować

Oświetlenie zewnętrzne wokół domu - jak je zaplanować

Zagospodarowując posesję, należy zaplanować przestrzeń wypoczynkową, ogrodową roślinność oraz oświetlenie zewnętrzne. To ostatnie odgrywa bardzo istotną rolę, gdy weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo domowników, a także komfort wypoczynku na terenie ogrodu. Aranżacja takiej przestrzeni może się różnić w zależności od gustu i oczekiwań domowników. Sprzyja jej duża ilość opraw oświetleniowych przystosowanych do montażu na zewnątrz budynku.

Oświetlenie zewnętrzne to niezwykle istotny element aranżacji przydomowej przestrzeni. Planując je, warto wydzielić poszczególne strefy, w których zamontujemy oprawy o różnym przeznaczeniu. Najlepiej zrobić to na etapie projektowania instalacji do domu.

Oświetlenie zewnętrzne pełni różne funkcje

Montując oprawy zewnętrzne, nie powinniśmy ograniczać się do jednej lampy umieszczonej na ścianie budynku. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilka lamp zróżnicowanych ze względu na sposób i miejsce montażu oraz pełnioną funkcję. Funkcjonalna przestrzeń powinna zakładać między innymi realizację oświetlenia na podjeździe. Odpowiednich opraw nie powinno też zabraknąć przy wejściu do budynku. Pozwolą one w wygodny i bezpieczny sposób dostać się po zmroku do domu. Równie ważne jest oświetlenie wytyczonych na terenie posesji ścieżek. Nie chodzi o to, by oświetlić cały ogród, ale lampy zdecydowanie powinny pojawić się tam, którędy najczęściej chodzimy, gdy na zewnątrz zrobi się już ciemno.

Choć kwestie bezpieczeństwa są jednymi z najistotniejszych przy aranżacji posesji wokół domu, o oświetlenie zewnętrzne powinniśmy zadbać również w miejscu wypoczynku. Niezależnie czy będzie to patio, taras, czy altana oprawy oświetleniowe umożliwią wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu i pozwolą na stworzenie klimatycznego nastroju.

Na tych oprawach oświetlenie zewnętrzne nie musi się jednak kończyć. Wielu inwestorów decyduje się też na montaż opraw na elewacji budynku. W ten sposób oświetlają przestrzeń wokół niego, minimalizując tym samym ryzyko, że do domu niepostrzeżenie dostanie się niepowołana osoba. Z kolei oświetlenie ogrodowej roślinności, na które decyduje się stosunkowo niewiele osób, pozwala na tworzenie efektownych scen świetlnych na terenie ogrodu. Powstają w ten sposób niezwykłe iluminacje, które wzbudzają nasz zachwyt. Rośliny mogą być podświetlane od dołu albo oświetlane z góry. Źródło światła można również umieścić za rośliną lub w taki sposób, by światło padało na nią z przodu.

Jakie oprawy montujemy w ogrodzie?

Decydując się na oświetlenie zewnętrzne w przydomowej przestrzeni, należy wybierać spośród opraw, które są do tego celu przeznaczone. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na stopień ochrony przed pyłem, wilgocią oraz bezpośrednim działaniem wody. Wartość oznaczona symbolem IP będzie się różnić w zależności od tego, do jakiego celu została przeznaczona oprawa. Zdecydowanie wyższy stopień IP będą miały oprawy zaprojektowane do montażu w oczku wodnym albo basenie od tych, które można montować na elewacji budynku.

Z drugiej strony warto zdać sobie sprawę z tego, że oświetlenie zewnętrzne znajdziemy wśród opraw różnych kategorii. Możemy wybierać spośród lamp montowanych w kostce brukowej (oprawy najazdowe), lamp wiszących, montowanych na elewacji budynku kinkietów, lamp stojących i wielu innych. Oświetlenie elektryczne można uzupełnić o świece i lampiony, które stworzą na tarasie klimatyczny nastrój. Zaaranżowana w ten sposób przestrzeń powinna sprzyjać relaksowi na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się już całkiem ciemno. Musi też zapewnić bezpieczeństwo domownikom podczas poruszania się po zmroku oraz odstraszyć ewentualnych intruzów przed dostaniem się na posesję. Oświetlenie zewnętrze jest też wizytówką domu. Warto planować je z głową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge