Ozdoby w stylu skandynawskim – jak ocieplają zimne wnętrze z dalekiej północy

Ozdoby w stylu skandynawskim - jak ocieplają zimne wnętrz z dalekiej północy

Aranżacje mieszkań skandynawskich są proste i funkcjonalne. Czasem określa je również jako surowe. Warto zwrócić jednak uwagę, że ozdoby w stylu skandynawskim są ważnym elementem ich wyposażenia. I choć nie występują bardzo licznie oraz odbiegają formą od dekoracji, jakie możemy znać z aranżacji w stylu klasycznym, wpływają na ocieplenie wnętrza, a czasem nawet wpływają na poprawę funkcjonalności.

Czy wnętrze w stylu skandynawskim musi być zimne i ponure? Okazuje się, że najczęściej jest wręcz przeciwnie. Niedostatki słońca Skandynawowie rekompensują sobie poprzez odpowiedni wystrój. We wnętrzach królują jasne barwy oraz naturalne materiały. Pojawiają się też ozdoby w stylu skandynawskim.

Ogromną rolę odgrywa światło

Szerokość geograficzna krajów skandynawskich sprawia, że ich mieszkańcy mogą odczuwać brak ciepła oraz naturalnego światła. Dlatego aranżowane przez nich wnętrza powinny być i są świetnie doświetlone. Zamontowane w mieszkaniu lampy skandynawskie mają jednak nie tylko znacznie funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Jako przykład warto tu podać modne obecnie łapy z abażurem. Przybierają one różną formę – od lamp stojących, po oprawy wiszące, aż po takie, które montowane są na ruchomych ramionach, dających możliwość zmiany położenia źródła światła.
Ozdoby w stylu skandynawskim to jednak nie tylko lampy. Doskonale w tej roli sprawdzają się też świece albo lampiony. Ich przyjemne światło zdecydowanie ociepla wnętrze i wprowadza do niego przyjemny nastrój. Dla wielu osób, które nie mają w domu kominka, może być doskonałą alternatywą umożliwiająca spędzenie miłego wieczoru.

Tekstylne ozdoby w stylu skandynawskim

Jeśli skandynawskie wnętrza, to koniecznie tkaniny. Nie zawsze muszą pojawić się w oknach, koniecznie jednak powinny zagościć na kanapie oraz na podłodze. Jaką firmę mogą przybierać?
We wnętrzach skandynawskich nie może zabraknąć ciepłych koców i pleców. To idealni towarzysze na długie, zimne wieczory. Tuż obok nich powinny się znaleźć miękkie poduszki, które umożliwią komfortowy wypoczynek. Koce i poduszki mogą się charakteryzować różną kolorystyką. Nierzadko mają jasne, pastelowe barwy.
Na podłodze natomiast mogą się znaleźć dywany albo chodniki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub juta. Najczęściej mają jednolity kolor lub proste, geometryczne wzory.

Dekoracje ścienne

Jednak na tekstyliach i dekoracyjnym oświetleniu się nie kończy. Ozdoby be stylu skandynawskim to także obrazy albo grafiki w prostych, odznaczających się minimalizmem ramkach. Nie są to jakieś wyszukane dzieła sztuki. Najczęściej możemy na nich zobaczyć rodzinne zdjęcia albo proste rysunki. Dekoracyjny charakter ma tu nie tylko sam obraz, ale również ramka, która najczęściej kontrastuje barwą z białą ścianą skandynawskiego pokoju.
Ozdoby w stylu skandynawskim nie są wyszukane ani bogato zdobione. Nie ulega jednak wątpliwości, że wpływają na ocieplenie wnętrza i dodają mu uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge