Panele grzewcze na podczerwień – kiedy warto postawić na takie ogrzewanie?

Ogrzewanie w domu to jedna z najważniejszych instalacji, bez której po prostu nie da się obyć. Polski klimat raczej nie jest specjalnie przyjazny i wymaga zamontowania wydajnych rozwiązań grzewczych, zapewniających ciepło i komfort w każdej przestrzeni. Istnieją jednak takie miejsca, w których nie ma centralnego ogrzewania lub potrzebujemy zapewnić w nich lepsze warunki cieplne niż w pozostałych częściach domu. Wówczas przydają się praktyczne i wygodne panele grzewcze na podczerwień – rozwiązanie, które zdobywa coraz większe grono zwolenników w naszym kraju.

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Elektryczne promienniki na podczerwień pozwalają na skuteczne ogrzanie lub dogrzanie rozmaitych przestrzeni. Ich sposób działania znacząco różni się od znanych wszystkim grzejników konwekcyjnych. Fale podczerwone ogrzewają bowiem wyłącznie pojawiające się na ich drodze ciała stałe, jak przegrody, meble lub osoby przebywające w ich pobliżu. Dopiero one oddają ciepło do wnętrza, bez wprowadzania sztucznej cyrkulacji powietrza.

W przypadku tego typu urządzeń grzewczych wykorzystuje się trzy typy fal podczerwonych:

  • krótkie,
  • średnie,
  • długie.

Promienniki emitujące fale krótkie wykorzystuje się do ogrzewania wyłącznie ludzi. Po rozgrzaniu dają piękną, czerwoną poświatę. Działają na niewielkich dystansach, dlatego powinny być ustawione w pobliżu osób, którym mają zapewnić komfort cieplny. Warto pamiętać, że ze względu na głęboką penetrację skóry nie powinno się ich używać zbyt długo, gdyż może to prowadzić do wystąpienia dyskomfortu.

Fale średnie dobrze radzą sobie z ogrzewaniem ludzi i pomieszczeń. W tym przypadku do budowy promienników użyto włókna węglowego, które daje niewielką poświatę oraz dużo ciepła, bez nieprzyjemnego uczucia przegrzania ciała.

Urządzenia emitujące fale długie stosuje się w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Nie emitują światła, za to dają przyjemne odczucie ciepła, bez ewentualnego dyskomfortu.

Kiedy i dlaczego warto postawić na promienniki?

Promienniki cieszą się sporym zainteresowaniem użytkowników prywatnych, firm oraz instytucji. Dlaczego? Ponieważ to niezmiernie praktyczne i wygodne rozwiązania.

Przede wszystkich z ich pomocą można ekonomicznie i sprawnie ogrzać różne pomieszczenia, a nawet przestrzenie przydomowe. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład wygodne promienniki na tarasy lub do ogrodów, dzięki którym udaje się znacząco wydłużyć sezon wypoczynku w przydomowej przestrzeni, nawet gdy na zewnątrz zaczyna się okres jesiennych chłodów.

Promienniki można zamontować wszędzie tam, gdzie tylko mamy dostęp do instalacji elektrycznej. Nie potrzebują dodatkowego osprzętu ani podpięcia do domowej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu sprawdzają się na przykład w piwnicach oraz na poddaszu, czyli w przestrzeniach, które również wymagają stałego lub okazjonalnego ogrzewania, a zazwyczaj nie zaplanowano w nich instalacji CO.

Obsługa promienników jest naprawdę prosta. Urządzenia mają kilkustopniową regulację, dzięki czemu bez trudu udaje się dostosować temperaturę we wnętrzu do aktualnych potrzeb wszystkich użytkowników.

Panele grzewcze są również niewielkie i poręczne, dzięki czemu sprawdzają się nawet w skrajnie małych wnętrzach. A ich elegancki design sprawia, że wpisują się w większość obecnie popularnych aranżacji.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, panele grzewcze na podczerwień można wykorzystać jako:

  • ogrzewanie dodatkowe,
  • ogrzewanie podstawowe.

Promienniki często łączy się z tradycyjnymi systemami konwekcyjnymi. Tego typu rozwiązania powszechnie spotyka się choćby w łazienkach, czyli miejscach, w których komfort cieplny musi być naprawdę wysoki. Wówczas standardowe, ale finalnie stosunkowo tanie ogrzewanie grzejnikowe pomaga utrzymać stałą temperaturę, a promiennik dogrzewa wnętrze wtedy, gdy jest to potrzebne.

W niewielkich pomieszczeniach lub miejscach, w których nie ma innych instalacji można również zastosować promienniki jako niezależne formy ogrzewania. Należy tylko odpowiednio dobrać moc do wielkości oraz funkcji przestrzeni, żeby cieszyć się przyjemnym ciepłem i komfortem funkcjonowania w danym wnętrzu.

Możliwości promienników bywają olbrzymie – niektóre modele są w stanie zapewnić odpowiednie warunki do pracy w biurach a nawet halach magazynowych.

Promienniki – wygoda, komfort i oszczędności

Panele grzewcze na podczerwień to rozwiązanie niezmiernie praktyczne, które sprawdza się w wielu sytuacjach i wnętrzach. Można z nich korzystać okazjonalnie lub użyć je jako podstawowe ogrzewanie w niektórych pomieszczeniach. Odpowiednie dopasowanie ich do przestrzeni sprawia, że zapewniamy sobie i bliskim komfort cieplny zarówno w domu, jak i w jego pobliżu, zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge