Pomysłowe aranżacje wnętrz – monochromatyczna przestrzeń dla wymagających

Każdego sezonu pojawiają się nowe pomysły na to, jak powinno wyglądać stylowe i modne wnętrze. Niekiedy trudno o jednoznaczną odpowiedź. Równocześnie występują często rozmaite koncepcje, dające sporą swobodę w wyborze ulubionych motywów i pomysłów na przestrzeń do życia. Jednym z takich rozwiązań są pomysłowe aranżacje wnętrz, czyli monochromatyczna przestrzeń. Po dłuższej przerwie znów stają się niezmiernie popularne na całym świecie. Stawiają na nie architekci wnętrz oraz prywatne osoby, widząc w nich ciekawy i oryginalny pomysł na odświeżenie swoich domowych przestrzeni.

Pomysłowe aranżacje wnętrz – dlaczego uwielbiamy monochromatyczne wnętrza?

Wnętrza monochromatyczne zazwyczaj wyróżniają się olbrzymią dozą ponadczasowej elegancji. Często są odbierane jako znacznie bardziej eleganckie niż standardowe i dobrze znane od lat, wielobarwne przestrzenie.

Dodatkowo potrafią mocno oddziaływać na emocje. W jaki sposób? To już w pełni zależy od tego, na jaki kolor się zdecydujemy.

Barwy jasne – energia, czystość i chęć do działania

Wybór monochromatycznych przestrzeni w jasnych odcieniach to rozwiązanie do pomieszczeń przeznaczonych do aktywnego i kreatywnego działania. Pomysłowe aranżacje wnętrz tego typu, najczęściej wybiera się do gabinetów lub innych domowe przestrzenie do pracy. Dzięki takiej kolorystyce we wnętrzu jest jasno, wspiera się koncentrację oraz chęć do zrobienia czegoś konstruktywnego.

Jakie kolory sprawdzają się najlepiej? Szczególnie dużą popularnością cieszą się neutralne beże, złamane ewentualnie delikatnymi akcentami bieli.

Ciemne kolory – sposób na relaks i odpoczynek

Pomysłowe aranżacje wnętrz, czyli urządzanie w ciemnych barwach to z kolei pomysł na przestrzenie służące do odpoczynku i regeneracji. Uspokajają umysł, pomagają się wyciszyć i przygotować do odpoczynku. Często takie koncepcje wykorzystuje się w modnych salonach i sypialniach, również w wersji glamour. Ciemne, intensywne barwy potrafią bowiem zbudować wrażenie elegancji i luksusu.

W tym przypadku często dominują odcienie soczystej, butelkowej zieleni lub błękity.

Nowoczesny i ponadczasowy, czyli kolor roku firmy Pantone

Mówiąc o aranżacjach monochromatycznych, nie można zapominać o aktualnym kolorze roku firmy Pantone. W cieszącym się wielką popularnością konkursie wygrał bowiem odcień Classic Blue, czyli ciemna i intensywna odmiana błękitu. W uzasadnieniu swojego wyboru komisja stwierdziła, że jest to kolor ponadczasowy, który łączy elegancję z uniwersalnością.

Classic Blue chętnie wykorzystują miłośnicy wnętrz monochromatycznych. Można bez trudu znaleźć odpowiednie wyposażenie, farby i tapety, a nawet rozmaite akcesoria, jak choćby gniazdka i włączniki światła w tym kolorze.

Akcesoria i dodatki we wnętrzach monochromatycznych

Ciekawą kwestią pozostają dodatki, umieszczane we wnętrzach monochromatycznych. Współistnieją bowiem dwie główne tendencje.

W pierwszej z nich wszystkie elementy wykończenia ścian, jak choćby właśnie wspomniane wcześniej kontakty i włączniki oraz niewielkie akcesoria dekoracyjne muszą być również podporządkowane dominującej barwie. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie niesamowitej prostoty i elegancji.

Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się każdy kolor. W niewielkich przestrzeniach zdecydowanie odradza się stosowanie ciemnych barw, które optycznie zmniejszają wnętrze i dają dość przytłaczające wrażenie. Dlatego nawet jeśli chcemy zaaranżować modny i elegancki salon, przy małym metrażu, zdecydowanie lepiej postawić na jasne beże lub subtelne szarości, również cieszące się sporym zainteresowaniem.

W drugim rozwiązaniu z pomocą akcesoriów i dodatków buduje się przestrzeń mocno kontrastującą. W takich aranżacjach ściany i duże wyposażenie są utrzymane w jednym kolorze. Pozostałe elementy mają odmienny, mocny kolor. Można na przykład zestawić elegancką zieleń butelkową z beżem lub jasną żółcią, co znacząco ożywia przestrzeń i przynosi jej nieco dodatkowej energii.

Aranżacje monochromatyczne – rozwiązanie dla każdego wnętrza i gustu

Wykorzystanie monochromatycznych kompozycji we wnętrzach porządkuje przestrzeń i nadaje jej wyrafinowanego posmaku.

Z takich rozwiązań korzystano już wieki temu dla zbudowania ciekawych i ekskluzywnych efektów. Warto zatem wykorzystać koncepty, które skutecznie budowały nastrój w wielkich pałacach i dworach, adaptując je do potrzeb naszych prywatnych domowych aranżacji. Niech będą piękne i naprawdę stylowe – zbudowane dokładnie z takich barw, jakie lubimy najbardziej. Pomysłowe aranżacje wnętrz – poszukajmy czegoś dla siebie, co będzie inspirujące i estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge