Przeprowadzka. Bezpieczne pakowanie i przewożenie mebli oraz przedmiotów osobistych

Przeprowadzka. Bezpieczne pakowanie i przewożenie mebli oraz przedmiotów osobistych

Podczas transportu rzeczy wiele z nich może ulec uszkodzeniu. Dotyczy to zarówno przedmiotów sprzedawanych w sklepach internetowych i pakowanych przez e-sprzedawców, jak i tych, które sami pakujemy, gdy chcemy je przesłać pocztą lub firmą kurierską albo dostarczyć w inne miejsce w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. A ponieważ w każdym z tych przypadków powstają podobne warunki, które mogą prowadzić do uszkodzeń, to i sposób pakowania oraz zabezpieczania przedmiotów powinien być podobny.

Co robi e-sprzedawca, by dostarczany przez niego produkt dotarł do adresata w stanie niepogorszonym? – Wybiera takie materiały i akcesoria, które pozwolą na jego właściwe zabezpieczenie. Rodzaj akcesoriów zależny jest od kategorii wysyłanego przedmiotu oraz jego podatności na uszkodzenia mechaniczne, a także inne czynniki zewnętrzne. Wzorując się na sposobie, w jaki działają e-sklepy, możemy sami skutecznie chronić nasze meble, domowe sprzęty oraz przedmioty osobiste. Jakie materiały mamy do wyboru?

Kartony tekturowe

Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów do pakowania należy wymienić kartony tekturowe. Z ich pomocą można zabezpieczać domowe sprzęty, odzież, rodzinne pamiątki, książki i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. W kartony tekturowe, podobnie jak inne akcesoria do pakowania, może nas zaopatrzyć producent opakowań. Ich zaletą jest to, że są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu dostosujemy je do konkretnych przedmiotów. Jednak same kartony nie wystarczą, by odpowiednio zabezpieczyć rzeczy osobiste na czas transportu.

Wypełniacze do paczek

Sprzedawcy działający w branży e-commerce doskonale wiedzą, że poza spakowaniem przedmiotu do kartonu, konieczne jest też jego zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem na skutek wstrząsów, drgań i upadków. Sposób, w jaki odbywa się takie zabezpieczanie, jest ściśle zależny od rodzaju przedmiotu. Szczególnie uważnie należy podejść do pakowania rzeczy kruchych, bardzo łamliwych oraz podatnych na stłuczenie, czy uszkodzenie w wyniku wstrząsów. Jako przykład można tu podać sprzęt elektroniczny, czy porcelanę.

W zależności od rodzaju przedmiotu należy wybrać odpowiedni wypełniacz. To mogą być wypełniacze sypkie typu “chips”, skropak, poduszki powietrzne, czy maty wypełniające. Zadaniem takich wypełniaczy jest unieruchomienie przedmiotu, wypełnienie pustych przestrzeni pomiędzy kartonem tekturowym a przedmiotem oraz amortyzacja wstrząsów.

Folia bąbelkowa

Jednym z najlepszych wypełniaczy jest folia bąbelkowa. Z jej pomocą można wypełnić puste przestrzenie w paczce, ale też posłużyć się nią jako materiałem do owijania przedmiotów i amortyzacji podczas transportu. Ogromną zaletą folii bąbelkowej jest jej wytrzymałość na nacisk, co wynika z jej struktury. Gęsto upakowane małe pęcherzyki powietrza uwięzione pomiędzy dwoma warstwami folii sprawiają, że folia bąbelkowa jest odporna na rozerwanie i chroni przedmioty nawet w przypadku działania nacisku o dużej sile.

Folia stretch

W trakcie przeprowadzki warto wykorzystać też folię stretch. Dzięki niej wiele małych paczek albo przedmiotów można połączyć w jedną większą, którą zdecydowanie łatwiej jest przetransportować. Folia stretch chroni też przed działaniem wilgoci.

Warto pamiętać, że poza wymienionymi wyżej akcesoriami nie może zabraknąć taśmy do pakowania. Należy wybierać solidne taśmy pakowe, które uniemożliwią przypadkowe otwarcie paczki podczas transportu. Konieczne jest też dostosowanie akcesoriów opakowaniowych do konkretnego przedmiotu. Poza wymienionymi powyżej do naszej dyspozycji pozostaje też szereg innych akcesoriów, takich jak koperty bąbelkowe, narożniki ochronne i tuby kartonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge