Smart House – na czym polega technologia przyszłości?

Nowoczesne technologie, w tym Smart House, wpływają na kształt wszystkich dziedzin życia. Docierają nawet do domowego zacisza, w którym pojawia się coraz więcej urządzeń, wpisanych w powszechną sieć połączeń. Smart House – czym jest system, który powoli staje się standardem w naszych domach? Jak działa i co można włączyć do takiego rozwiązania?

Smart House – czym jest?

Terminem Smart House, czyli inteligentny dom, określa się kompleksowe rozwiązanie, polegające na połączeniu wszystkich domowych urządzeń elektrycznych za pomocą na przykład bezprzewodowej sieci internetowej. Dzięki temu zyskujemy kontrolę nad niemal całym domem za pomocą centralnego komputera lub szeregu specjalnych urządzeń.

W wielu przypadkach nie ma konieczności wymiany każdego z urządzeń na nowoczesny odpowiednik. Zazwyczaj wystarczy tylko wyposażyć się we właściwie dopasowane odbiorniki i nadajniki, które będą łączyć się z komputerem.

Punkty do zarządzania Smart House mogą znajdować się w natynkowych puszkach w różnych częściach domu lub jego bezpośredniego otoczenia (np. na balkonie, tarasie). Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie rozdzielnic, które działają w systemach scentralizowanych.

Zarządzanie systemami Smart House

Sterowanie opisywanymi systemami może się odbywać na kilka różnych sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • dotykowe panele,
  • piloty,
  • czujniki,
  • aplikacje na telefon.

Zarządzanie wszystkimi domowymi instalacjami za pomocą jednego panelu dotykowego, który zawiesza się w dowolnym pomieszczeniu na ścianie, jest naprawdę niezmiernie praktyczne. Bez trudu można ustawić optymalną temperaturę, włączyć lub wyłączyć pojedynczą lampę lub całe grupy produktów w domu i ogrodzie, a także zarządzać pracą rolet zewnętrznych, zraszaczy i monitoringu.

Równie praktyczne są niewielkie piloty, które posiadają wszystkie funkcjonalności centralnego panelu dotykowego, a przy tym znacząco zwiększają mobilność w sterowaniu całym systemem. Możemy bowiem przebywać w domu lub w ogrodzie i kontrolować wszystkie domowe urządzenia.

Szczególnie nowoczesnym rozwiązaniem, wykorzystywanym przez niektóre systemy tego typu, są specjalne aplikacje, ściągane bezpośrednio na smartfona.

Z ich pomocą udaje się zarządzać urządzeniami, zapisywać ustawienia i wykorzystywać je na przyszłość, a nawet tworzyć harmonogramy pracy całej domowej elektroniki albo pojedynczych przedmiotów. A to wszystko zrobimy nawet nie przebywając w domu. Wystarczy tylko, że będziemy w miejscu z dostępem do Internetu.

Ostatnim ze sposobów na zarządzanie wszystkimi urządzeniami, wykorzystywanym zwłaszcza przez instalacje oświetleniową lub ogrzewanie, są czujniki i sensory, lokowane w różnych częściach domu lub ogrodu. Do najpopularniejszych zalicza się czujniki ruchu, zmierzchu lub temperatury.

Smart House – korzyści z wykorzystania systemu

Wykorzystanie technologii inteligentnego domu sprawdza się w wielu przypadkach i przynosi szereg korzyści.

Podstawowym benefitem jest oczywiście podniesienie wygody przy wykonywaniu wszystkich codziennych czynności. System integruje rozmaite instalacje, dzięki czemu zarządzanie nimi staje się zdecydowanie prostsze i bardziej komfortowe. Sterowanie instalacjami z pomocą Smart House jest na tyle proste, że bez trudu poradzą z nim sobie osoby starsze lub z ograniczoną mobilnością.

Scentralizowanie zarządzania oraz optymalne wykorzystanie poszczególnych urządzeń daje oczywiście spore oszczędności. Samodzielnie możemy kontrolować uruchamianie i intensywność działania poszczególnych instalacji. Często nawet Smart House wyręcza nas w tym zadaniu, wyłączając lampy w pomieszczeniach, w których nie ma domowników lub odcinając ogrzewanie we wnętrzach, w których otworzyliśmy okna, żeby przewietrzyć pokój.

Smart House to także zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo wszystkich domowników. Dotyczy to zarówno wykonywania wszystkich podstawowych czynności, jak i kwestii związanych z ewentualnym wtargnięciem na teren posesji osób niepożądanych. Inteligentny dom nadzoruje sytuację z pomocą czujników i sensorów, które są połączone z monitoringiem oraz systemem antywłamaniowym. Dzięki temu zawsze mamy dom i jego otoczenie pod pełną kontrolą. Gdy tylko wydarzy się coś niepokojącego, wówczas od razu dostajemy informację my oraz odpowiednie służby.

Sposób na wygodny i bezpieczny dom

Wykorzystanie Smart House staje się coraz powszechniejsze. Dzięki temu zwiększa się komfort codziennego życia, a wysokość rachunków spada za sprawą optymalnego wykorzystania wszystkich urządzeń. Warto zatem wykonać ten pierwszy krok i wejść w przyszłość – może się ona okazać naprawdę wygodna i przyjazna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge