Styl architektoniczny dopasowany do potrzeb

Styl architektoniczny dopasowany do potrzeb

Budowa własnego wymaga przejścia przez szereg kolejnych etapów, których zwieńczeniem może być możliwość zamieszkania we własnych czterech kątach. Styl architektoniczny domu i jego projekt, a dokładniej jego wybór, to jeden z pierwszych kroków, jakie należy przedsięwziąć. Ustalenie własnych wymagań odnoście tego, jak powinien wyglądać budynek, nie jest jednak jedyną istotną kwestią. Ważne jest również sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które mogą wprowadzać w tym zakresie pewne ograniczenia.

Styl architektoniczny budynków może się różnić w zależności od regionu naszego kraju albo lokalizacji znajdującej się poza jego granicami. Istnieją pewne cechy charakterystyczne dla domów budowanych w rejonie basenu Morza Śródziemnomorskiego, w naszych polskich górach i w wielu innych rejonach w kraju oraz poza nim. Podejmując się budowy domu, musimy więc zdecydować, jaki styl architektoniczny najbardziej nam odpowiada i dlaczego.

Domy w stylu nowoczesnym

Lekka geometryczna bryła i płaski dach to cechy charakterystyczne budownictwa nowoczesnego. Uwagę zwraca też często spotykana asymetria budynków oraz duże przeszklenia, których zadaniem jest dobre doświetlenie wnętrza. Do wykonania elewacji budynków często wykorzystuje się beton oraz ocieplające wizualnie drewno. Nowoczesny styl architektoniczny to również duże tarasy, na których można urządzić komfortową przestrzeń do wypoczynku.

Skandynawski styl architektoniczny

Domy w tym stylu z założenia powinny być ekologiczne i doskonale komponować się z otaczającą przyrodą. Surowcem, z którego powstają, jest przede wszystkim drewno. Cechuje je prosta konstrukcja i pozbawiona detali architektonicznych forma. Cechą charakterystyczną jest pionowe ułożenie desek na elewacji budynku. Tradycyjne domy w tym stylu mają zazwyczaj kolor czerwony. Te bardziej nowoczesne mogą mieć barwy bardziej zbliżone do naturalnych.

Budownictwo w stylu wiejskim

Domy w stylu wiejskim, podobnie jak te skandynawskie, powinny wtapiać się w naturalne otoczenie. Okalające budynek drewno w tym jednak przypadku ułożone jest poziomo. Nie jest to jednak jedyny materiał, z jakim się spotkamy. W cokołach może znaleźć się kamień, a w innych elementach żelazo albo miedź. Cechą charakterystyczna takich domów jest prosta forma i dwuspadowy dach z lukarną pośrodku. Innymi, typowymi dla tego stylu detalami architektonicznymi mogą być podcienie i ryzality.

Domy w stylu śródziemnomorskim

Charakterystyczne dla południowej Europy budownictwo to śnieżnobiałe domy z okiennicami, które chronią wnętrze przed nadmiarem promieni słonecznych. Innym typowym dla domów z tego rejonu kolorem jest niebieski. Często na kolor niebieski maluje się właśnie okiennice, okna oraz drzwi. Budynki pokryte są niskospadowymi dachami. Typowe dla tego budownictwa są też duże tarasy oraz balkony.

Styl architektoniczny to nawiązanie do miejscowej tradycji i przystosowanie do warunków panujących w danym rejonie. Decydując się na budowę, możemy wybierać spośród projektów domów w różnych stylach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge