Wytrzymałe i piękne, czyli jakie gatunki drewna nadają się na meble ogrodowe?

Meble wykonane z drewna to chyba najbardziej klasyczne rozwiązanie, które pojawia się w polskich ogrodach. Trudno się dziwić – są piękne, naturalne i sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna i zaprasza do odpoczynku.

Niestety, drewno nie jest tak odporne, jak tworzywa sztuczne na zmiany pogodowe, podwyższoną wilgotność, działanie promieni UV oraz mróz. Dlatego, jeśli szukacie idealnych mebli ogrodowych, powinniście sprawdzić, które gatunki drewna są wystarczająco trwałe, żeby meble posłużyły Wam przez długie lata.

Szukasz drewnianego wyposażenia do swojego ogrodu, ale nie do końca wiesz, które wybrać, żeby wyglądało pięknie i przetrwało dłużej niż jeden sezon? Poniżej przedstawiamy kilka najtrwalszych gatunków drewna, które z powodzeniami wykorzystuje się w meblarstwie.

Akacja – wybór na lata

Nie bez powodu drewno akacjowe bywa porównywane do dębu, czyli roślinnego symbolu trwałości i solidności. Drewno akacji, a dokładnie robinii akacjowej, która bywa mylnie określana mianem akacji, jest jednym z najtrwalszych na świecie. Jej nazwa pochodzi od francuskiego botanika Jeana Robina, który jako pierwszy w XVI wieku przywiózł ją do Europy.

Olbrzymią zaletą tego gatunku jest jego powszechna dostępność, co może przekonywać również osoby o nastawieniu proekologicznym. Robinia pochodzi z Ameryki Północnej, jednak znalazła również świetne warunki do wzrostu w niemal całej Europie.

Jej wytrzymałość jest wykorzystywana w różnych dziedzinach przemysłu – od szkutnictwa i górnictwa aż po snycesrstwo.

Można powiedzieć, że jest to drewno do zadań specjalnych. Dlaczego zatem stało się również tak powszechne i lubiane przez producentów wysokiej klasy mebli drewnianych? Znaczenie przeważające miał fakt, że oprócz wytrzymałości drewno akacjowe wyróżnia się również pięknym i wyrazistym rysunkiem słojów oraz bogatym i ciepłym kolorem. Właściwości te sprawiają, że wykonane z niego meble prezentują się po prostu bardzo efektownie. Regularna impregnacja powoduje, że drewno nie przebarwia się i przez długi czas utrzymuje swoją intensywną barwę.

Cedr – wielowiekowe tradycje kulturowe

Cedr, drzewo z rodziny sosnowatych, znany jest w budownictwie od czasów starożytnych, gdy jego mocne i trwałe drewno posłużyło do wzniesienia między innymi pierwszej światyni w Jerozolimie oraz świątyni Artemidy w Efezie. Obecnie przede wszystkim stosuje się go w stolarstwie przy małej architekturze i meblarstwie, wykorzystując jego trwałość i subtelny, delikatny kolor.

Drewno tego drzewa ma piękny miodowo-złocisty kolor z widocznym rysunkiem słojów, który wpłynął na jego wielką popularność. Niestety, na skutek niezbalansowanej polityki wycinki drzew na potrzeby przemysłu, w niektórych krajach ich występowanie spadło niemal do zera. Z tego też powodu na pewnych obszarach jest pod ścisłą ochroną.

Ponieważ cedry jest stosunkowo miękki, dlatego też meble wykonane z tego surowca mają nieco większą skłonność do zarysowań niż w przypadku akacji.

Cyprys – jasna strona ogrodu

Innym niezmiernie twardym gatunkiem drewna jest cyprys. Choć jego występowanie jest dość ograniczone i nie pojawia się on również w naszym klimacie, drewno to zyskało olbrzymią popularność na całym świecie.

Dlaczego warto mieć meble wykonane z cyprysu? Jest to twardy i wytrzymały materiał o delikatnym, srebrzystym odcieniu, który na dodatek w swej strukturze posiada specjalne oleje, chroniące go przed próchnicą i częścią szkodników, jeszcze przed impregnacją. Drewno tego gatunku nie pracuje zbyt mocno, wartości skurczu są naprawdę małe – w trakcie całego sezonu nie dochodzi do intensywnego rozszerzania się i kurczenia materiału.

Teak – powiew egzotyki

Drewno tekowe w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans w designie i wystroju wnętrz. Trudno się dziwić – jest niezmiernie wytrzymałe, a zarazem dekoracyjne, dzięki złocistej, ciepłej barwie. Ponadto jego największą zaletą są zawarte w drewnie oleje, które sprawiają, że nie wymaga ono impregnacji – jest odporne na zmiany temperatur, promieniowanie UV oraz wilgoć. Dzięki temu meble ogrodowe wykonane z teczyny bez problemu mogą wytrzymać cały sezon na zewnątrz, nie tracąc nic ze swojej pierwotnej formy i koloru.

Zapotrzebowanie na drewno tekowe spowodowało, że obecnie większość stosowanego w przemyśle materiału pochodzi ze specjalnych plantacji teaku, znajdujących się na obszarze Indonezji.

Meble drewniane – inwestycja na lata

Klasyczne piękno, dobrej klasy mebli drewnianych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, przez doświadczonego projektanta, to najlepsza inwestycja do ogrodu. Dlaczego? Meble z drewna najczęściej przybierają proste i klasyczne formy, które idealnie wpisują się w każdą ogrodową stylistykę. Dodatkowo stanowią idealny łącznik między naturą a strefą wypoczynku dla ludzi w ogrodzie. Spajają przestrzeń, a przy tym wyglądają po prostu pięknie same w sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge