Zakup domu, czy zakup działki pod budowę domu? Rozważanie przypadków

Zakup domu, czy zakup działki pod budowę domu Rozważanie przypadków

Marzy Ci się zamieszkanie we własnym domu z ogrodem? Masz zatem do wyboru dwie opcje: zakup domu w stanie gotowym do zamieszkania albo budowę od podstaw. Można tu oczywiście rozważać także alternatywę kupna domu do remontu. W tym jednak przypadku nakłady konieczne do poniesienia często są bardzo wysokie, przez co inwestycja staje się porównywalna z kosztem budowy domu. Dlatego skoncentrujemy się na wadach i zaletach wyłącznie dwóch wyżej wspomnianych.

Zakup domu w stanie deweloperskim lub domu z rynku wtórnego to zdecydowanie opcja dla osób, którym zależy, by szybko wprowadzić się do własnego domu. Z kolei budowa od postaw – choć jest ogromnym przedsięwzięciem, które może przerażać – daje możliwość dopasowania budynku do własnych potrzeb. Na czym jeszcze polegają różnice?

Zakup domu – wady i zalety, o których warto wiedzieć

Decydując się na zakup domu, najczęściej będziemy musieli iść na kompromis i zrezygnować z części naszych marzeń. Nie zawsze zdarza się, by nieruchomość z rynku wtórnego albo dostępna u dewelopera idealnie wpisywała się w nasze potrzeby. Zazwyczaj jest nieco za duża albo trochę za mała, ma inny niż byśmy chcieli rozkład pomieszczeń lub po prostu ma ich niewystarczającą ilość. Jeśli jednak już uda Ci się znaleźć nieruchomość, która dokładnie odzwierciedla Twoje oczekiwania, nie powinieneś długo się zastanawiać. Taka okazja nie trafia się często.

Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup domu, ale nie udało Ci się jeszcze natknąć na ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb, koniecznie przygotuj listę priorytetów. Umieść na niej rzeczy ważne, to jest takie, z których nie chcesz rezygnować oraz mniej ważne, tu będzie można iść na ustępstwa. Taka lista da ci jasny obraz tego, która z dostępnych na rynku nieruchomości możliwie najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania.

Budowa domu – inwestycja trudna, ale dająca ogromną satysfakcję

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu, musisz mieć świadomość, że możliwość zamieszkania “u siebie” będzie odroczona w czasie do czasu zakończenia inwestycji. Ta natomiast – nie zawsze z przyczyn zależnych od Ciebie – może się przeciągać. Zaletą takiego rozwiązania z pewnością jest możliwość dokładnego dopasowania projektu do potrzeb inwestora. Szeroki wybór gotowych projektów daje zdecydowanie szersze pole manewru niż zakup domu. Jeśli jednak żaden z gotowych projektów nie spełni Twoich oczekiwań, możesz się zdecydować na wykonanie indywidualnego projektu przez architekta. W tym przypadku koszty mogą być jednak nieco wyższe.

Budowa domu metodą gospodarczą, na co decyduje się wiele osób, pociąga za sobą konieczność samodzielnego szukania i umawiania ekip budowlanych, To natomiast niekiedy okazuje się bardzo trudne. Najczęstsze problemy to brak wolnych terminów albo nierzetelna ekipa. Inwestor może też zdecydować o zleceniu budowy pod klucz. Zyska wtedy więcej spokoju, ale koszt budowy wzrośnie.

Rozważnie wszystkich za i przeciw da odpowiedź, która z powyższych opcji da w Twoim przypadku lepsze rezultaty. Budowa, choć czasochłonna, po ukończeniu inwestycji daje ogromną satysfakcję. Z kolei zakup domu, gdy tylko znajdziesz odpowiadającą Ci ofertę, pozwala szybko zamieszkać we własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge