Zakup działki pod budowę domu – inwestycja na długie lata

Zakup działki pod budowę domu - inwestycja na długie lata

Jeśli marzysz o budowie własnego domu, najpierw musisz znaleźć odpowiednie miejsce. Zakup działki pod budowę to pierwszy krok dokonywany przez każdego inwestora w podobnej sytuacji. Ważne, by nie wykonać go pochopnie, ale w przemyślany sposób.

Jakie cechy powinna mieć idealna działka pod budowę? – Każdy z nas może mieć inne preferencje. Dla jednego najważniejsze będzie to, by nieruchomość znajdowała się blisko miasta, a dla innego, by w jej pobliżu występowały obszary cenne przyrodniczo. Dla niektórych wystarczający będzie grunt o powierzchni 8 arów, inni będą marzyć o znacznie większej nieruchomości. O gustach trudno jednak dyskutować, bo każdy z nas nosi w głowie wizję swojej wymarzonej działki. Są jednak takie kwestie, na które uwagę powinni zwracać wszyscy, niezależnie od tego, o czym marzą.

Zakup działki a własność gruntu

Zanim postanowimy entuzjastycznie o zakupie działki, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat właścicieli. Czy osoba, która dała ogłoszenie o sprzedaży to jedyny właściciel, czy też nieruchomość ma więcej współwłaścicieli? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto udać się do wydziału ksiąg wieczystych, gdzie zbadamy księgę konkretnej nieruchomości. W tym celu trzeba znać nr księgi, który możemy dostać od właściciela nieruchomości lub odczytać z wypisu z rejestru gruntów. Z księgi wieczystej dowiemy się też, czy na nieruchomości ciążą jakieś zobowiązania (np. wpis do hipoteki).

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Ważne jest również to, jakie plany względem konkretnej nieruchomości ma gmina. Tego można dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dostępnego w urzędzie gminy i opublikowanego na jego stronie internetowej. Zakup działki pod budowę nie będzie miał sensu, jeśli okaże się, że z uwagi na wyjątkowo cenne walory przyrodnicze obszaru (albo z innego powodu) dom jednorodzinny nie będzie mógł na niej powstać.

Wykonanie badań geotechnicznych

Zanim zakup działki dojdzie do skutku, warto wykonać badania geotechniczne gruntu. Wcześniej należy uzyskać na to zgodę właściciela. Badania geotechniczne robi specjalista, który na ich potrzeby wykonuje odwierty w miejscu, w którym ma powstać budynek, a następnie sporządza na tej podstawie dokumentację. Dowiemy się z niej, jaki rodzaj gruntów znajduje się na nieruchomości i jaką technologię budowy fundamentów należy wybrać, by zapewnić trwałość budynku. Dokumentacja geotechniczna informuje też o poziomie wód gruntowych oraz ewentualnych osuwiskach, które mogłyby uniemożliwiać budowę.

Lokalizacja nieruchomości budowlanej

Dla wielu inwestorów bardzo ważne jest to, gdzie znajduje się działka. Jaka jest odległość do najbliższego miasta, gdzie w pobliżu znajdują się sklepy, szkoły i przedszkola, a także jak długo zajmuje dojazd do pracy. To bardzo istotne kwestie, które wpływają na codzienne życie i komfort domowników.

Zakup działki pod budowę domu warto dobrze przemyśleć, zanim zostanie podpisana umowa przedwstępna. Dzięki temu inwestor będzie mógł mówić o udanej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge