Zewnętrzne oświetlenie domu – jak dobrać lampy ogrodowe?

Nie tylko w domowym wnętrzu niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Trzeba także zadbać o doświetlenie przestrzeni wokół budynku, by można było bezpiecznie się przemieszczać lub spędzać czas na zewnątrz również po zapadnięciu zmroku.

Jakie lampy najlepiej wybrać do poszczególnych stref funkcyjnych? O czy pamiętać, gdy tworzy się spójny i praktyczny system oświetlenia zewnętrznego do ogrodu? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe – gdzie montuje się lampy?

W większości ogrodów montuje się praktyczne produkty oświetleniowe. To od nich zależy wygoda i bezpieczeństwo przemieszczania się w przydomowym terenie.

Lampy umieszcza się zarówno w ścieżkach dojścia do ogrodu lub od bramki do drzwi wejściowych. Nie da się również bez nich obejść w strefach wypoczynku. Oświetlenie spełnia także w ogrodzie rolę dekoracyjną. Lampy wykorzystuje się choćby do podświetlenia szczególnie ciekawych roślin lub detali architektonicznych, by ogród wyglądał pięknie nawet po zapadnięciu zmroku.

Jakie oprawy oświetleniowe trafiają do ogrodów?

Jakie lampy montuje się w ogrodach? Najczęściej stawia się na dwa rodzaje produktów, czyli:

  • lampy solarne,

  • oprawy zasilane z sieci elektrycznej.

Produkty solarne są wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne oraz akumulatory do magazynowania zebranej energii słonecznej, którą następnie stosuje się do zasilania źródeł światła LED. Mogą to być modele na słupku, lampy wiszące lub stojące. Takie oświetlenie ogrodowe jest nieco słabsze niż standardowe lampy zasilane z sieci, z drugiej strony jednak pozwala zminimalizować koszty oświetlenia do ogrodu.

Lampy podłączone do sieci zapewniają optymalne oświetlenie zawsze tam, gdzie jest potrzebne, jeśli tylko w danym miejscu jest dostęp do sieci energetycznej. Natężenie światła i temperaturę barwową można łatwo dopasować do bieżących potrzeb, a nawet włączyć oświetlenie zewnętrzne do domowego systemu typu smart. W ten sposób można zarządzać lampami w ogrodzie przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej.

Cechy lamp ogrodowych – jakie produkty stosować?

Jakie powinny być lampy do ogrodu? Przede wszystkim jest to przestrzeń wymagająca, w której oprawy oświetleniowe są narażone na bardzo trudne warunki.

Z tych względów jako oświetlenie zewnętrzne powinno się stosować wyłącznie produkty o wysokim współczynniku IP, na poziomie nie niższym niż IP44 dla lamp montowanych pod dachem i IP46 dla lamp na otwartej przestrzeni.

Wszystkie oprawy powinny być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczycielskie działanie korozji. Dzięki temu oświetlenie przetrwa w optymalnej formie przez długi czas, nie stanowiąc zagrożenia dla użytkowników.

Zewnętrzne oświetlenie – idealne rozwiązania nie tylko do ogrodu

Lampy w ogrodzie to produkty zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Warto zadbać o zróżnicowanie ich oraz stosowanie wyłącznie rozwiązań wysokiej jakości, o odpowiednich parametrach, by zapewnić pełen komfort oraz stworzyć przytulne warunki do korzystania z przydomowego terenu o każdej porze dnia lub nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge